فرهنگ سازی و نگهداری درختان مهمتر از کاشت نهال است - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

فرهنگ سازی و نگهداری درختان مهمتر از کاشت نهال است


فرهنگ سازی و نگهداری درختان مهمتر از کاشت نهال است

معاون فرماندار تایباد گفت: تنها کاشتن نهال مهم نیست بلکه فرهنگ سازی این کار و مهمتر از آن نگهداری این نهال هاست.

به گزارش تایبادخبر، جشن روز ملی درختکاری امروز پانزدهم اسفندماه همزمان با سراسر کشور در محل پارک طبیعت تایباد برگزارشد. محمدرضا علیپور، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان تایباد گفت: امسال به شهرستان ۱۵ هزار و ۸۰۰ اصله نهال غیر مثمر انتقال دادیم که آماده توزیع بین اقشار مختلف مردم است.

 

وی اقدامات شاخص امسال منابع طبیعی شهرستان در جهت کنترل ریزگردها را اینگونه برشمرد: در دشت حاجی آباد  ۴۶ هزار اصله نهال زردتاغ را خواهیم کاشت و شش نوبت آبیاری خواهیم کرد. در برنامه کاری ما این نیز هست که جنگل شهرستان تایباد را به جنگل حوزه تربت جام وصل تا ریزگردها را بتوانیم بهتر کنترل کنیم.

 

حامدقربانی، معاون فرماندار تایباد نیز در این مراسم ضمن تبریک آغاز هفته منابع طبیعی گفت: امروز نهال کاری را بصورت نمونه در این پارک انجام می دهیم و امیدواریم که این نهال کاری در طول سال استمرار داشته باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: تنها کاشتن نهال مهم نیست بلکه فرهنگ سازی آن و مهمتر از آن نگهداری این نهال هاست تا سالهای سال این درختان بتوانند سرزنده بمانند.

 

ایوب سیدالحسینی، شهردارتایباد بیان کرد: ساکنین منطقه آخر خیابان بهشتی تایباد سالهای سالدنبال این بودند که پارکی برای آنها احداث شود، که این پارک طبیعت اردیبهشت ماه پارسال با دستان استاندار کلنگ زنی شد و قرار بر این شد تا در مدت سه سال به اتمام برسد.

 

وی ادامه داد: جدول گذاری های خیابانهای اصلی این پارک انجام شده و درختکاری نیز در حال انجام است. بعد از عید نوروز خیابانهای این پارک را آسفالت و وسایل بازی آن نیز در تابستان نصب خواهد شد تا مردم بتوانند تابستان سال آینده از این پارک استفاده های اولیه را ببرند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: درختانی که در اینجا کاشته می شوند مقاوم در برابر کم آبی هستند و با شرایط آب و هوایی گرم و خشک شهرستان تایباد سازگاری دارند.

 

جواد اعتضادی رییس هیات مدیره سمن محیط زیست شهرستان تایباد گفت: پس از حود هشت ماه تلاش سمن «پویش سبز سرزمین طیبات» به ثبت رساندیم و اولین تشکل مردم نهاد برای حمایت از محیط زیست در شهرستان تایباد، باهمت جمعی از دلسوزان محیط زیست در شهرستان تایباد با مدیریت تورج سلیمانی برای اولین بار راه اندازی شد.

 

وی توسعه درختکاری درشهرستان، جلوگیری ازتخریب منابع طبیعی، احیای تفرجگاهها، معرفی اماکن بکر گردشگری، اطلاع رسانی برای ضرورت حفظ منابع طبیعی را ازجمله اقدامات این سمن دانست که در دستور کار برنامه ریزان این تشکل مردم نهاد می باشد.

 

اعتضادی تاکید کرد: حمایت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب محیط زیست همت همگانی را طلب می کند.

 

وی افزود: مشکلات محیط زیستی درشهرستان زیاد است که ازجمله آن می توان به: تخریب جنگل ها، ازبین بردن تفرجگاهها، ریختن زباله درمحیط زیست، برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی اشاره نمود.

 

وی تاکید کرد: ما برای اینکه فضای بهتری را در شهرمان برای زیستن داشته باشیم تلاش کردیم تا با ثبت این سمن بخشی از وظایفی که دولتها به دوش می کشند برای سازماندهی حوزه محیط زیست را بر روی دوش خود مردم بگذاریم تا مردم کمک کنند که هم جلوی آلوده کردن محیط زیست را بگیریم و هم بخشی از این آلودگی ایجاد شده را حذف کنیم.

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks