اولین سازمان مردم نهاد یا NGO محیط زیست در تایباد کار خود را آغاز کرد - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

اولین سازمان مردم نهاد یا NGO محیط زیست در تایباد کار خود را آغاز کرد


اولین سازمان مردم نهاد یا NGO محیط زیست در تایباد کار خود را آغاز کرد

رییس هیات مدیره سمن محیط زیست شهرستان تایباد گفت: پس از هشت ماه تلاش سمن «پویش سبز سرزمین طیبات» را بعنوان اولین تشکل مردم نهاد برای حمایت از محیط زیست شهرستان تایباد به ثبت رسید.

جواد اعتضادی رییس هیات مدیره سمن محیط زیست شهرستان تایباد در گفتگو با تایبادخبر با اشاره به این مطلب که از ۹ ماه قبل مراحل ثبت این سمن را آغاز کرده ایم و امروز شاهد به بار نشستن تلاش دست اندرکاران آن می باشیم، گفت: حدود ۹ ماه پیش بحث تاسیس سمن (NGO) سازمان مردم نهادی که در حوزه محیط زیست در شهرستان تایباد فعالیت کند را کلیک زدیم.

 

وی ادامه داد: افرادی که علاقمند به حوزه محیط زیست هستند را دور هم جمع کردیم و حدود هشت ماه طول کشید تا ما این سمن را با نام «پویش سبز سرزمین طیبات» به ثبت رساندیم و اولین تشکل مردم نهاد برای حمایت از محیط زیست در شهرستان تایباد، باهمت جمعی از دلسوزان محیط زیست در شهرستان تایباد با مدیریت تورج سلیمانی برای اولین بار راه اندازی شد.

 

وی افزود: ما در مدت هشت ماه گذشته فعالیتهایی را نیز داشته ایم و کمیته های مختلف این NGO را نیز مشخص کردیم به گونه ای که پنج کمیته تشکیل داده ایم تا در حوزه های بهداشت و آب و …. فعالیت داشته باشند.

 

وی توسعه درختکاری درشهرستان، جلوگیری ازتخریب منابع طبیعی، احیای تفرجگاهها، معرفی اماکن بکر گردشگری، اطلاع رسانی برای ضرورت حفظ منابع طبیعی را ازجمله اقدامات این سمن دانست که در دستور کار برنامه ریزان این تشکل مردم نهاد می باشد.

 

وی اظهارکرد: کارمان را بیشتر با پاکسازی جنگلها و حوزه های ییلاقی شهرستان که تفرجگاه مردم هستند، آغاز کردیم. شش برنامه را در حوزه پاکسازی این تفرجگاهها با کمک گروه کوهنوردی بسیج و پژوهش سرای رازی انجام داده ایم.

 

وی اضافه کرد: باهمکاری هیات کوهنوردی تایباد، در ارتفاعات شهرستان گونه های گیاهی درحال انقراض را احیا و درختانی که با محیط و آب و هوای هرمنطقه سازگاری دارد را با کارشناسی لازم  کاشته می شوند.

 

اعتضادی تاکید کرد: حمایت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب محیط زیست همت همگانی را طلب می کند.

 

وی افزود: مشکلات محیط زیستی درشهرستان زیاد است که ازجمله آن می توان به: تخریب جنگل ها، ازبین بردن تفرجگاهها، ریختن زباله درمحیط زیست، برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی اشاره نمود.

 

اعتضادی تصریح کرد: یکی از معضلات در محیط زیست تایباد استفاده از پلاستیک در کشت های شهرستان و رها کردن پلاستیک در اراضی کشاورزی است که با همکاری کشاورزان شهرستان سعی درفرهنگ سازی برای جلوگیری ازاین معضل را داریم.

 

انتهای پیام/

 

 

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks