کارخانه ها و شرکتها، شیر را به قیمت مصوب دولتی از تولیدکننده نمی خرند - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

کارخانه ها و شرکتها، شیر را به قیمت مصوب دولتی از تولیدکننده نمی خرند


کارخانه ها و شرکتها، شیر را به قیمت مصوب دولتی از تولیدکننده نمی خرند

یکی از دامدران تایباد ضمن اشاره به اینکه کارخانه ها و شرکتهای تحویل گیرنده شیر را به قیمت مصوب دولتی از تولیدکننده خریداری نمی کنند، گفت: هیچ نوع نظارتی بر کارخانه ها و یا شرکتها نیست و آنها هر قیمتی که می خواهند برروی شیر دریافتی از تولیدکنندگان می گذارند.

به گزارش تایبادخبر، مشکلات در حوزه تولید بسیار زیاد است و این بار به سراغ دامداران شهرستان تایباد رفتیم تا از مشکلات آنها بعنوان تولیدکنندگان منابع لبنی، گوشتی و …. که تولیدات آنها از الزامات جامعه است، آگاه شویم.

 

جعفر دادمحمدی، یکی از دامداران تایباد که دارای یک واحد گاوداری بزرگ و مجوز دار در شهرستان است، به خبرنگار ما گفت: هیچ نوع نظارتی بر کارخانه ها و یا شرکتهای تحویل گیرنده شیر نیست و آنها هر قیمتی که می خواهند برروی شیر دریافتی از تولیدکنندگان می گذارند.

 

وی ادامه داد: بطور مثال دولت امسال تعیین می کند که قیمت هرکیلوگرم شیر گاو، ۱۴۰۰ تومان است، اما به ندرت پیش می آید که کارخانه ها و یا شرکتها با این قیمت از ما شیر را تحویل بگیرند و همیشه به بهانه های مختلف با قیمتی پایین تر از قیمت اعلام شده توسط دولت از ما شیر را خریداری می کنند.

 

این دامدار همچنین اضافه کرد: هیچگونه تضمینی برای دریافت شیر ما تولیدکنندگان در تمامی فصول سال نیست. در زمستان بعلت استقبال زیاد مردم براحتی شیر را از ما تحویل می گیرند اما در تابستان بسیار به سختی اینکار را انجام می دهند و یا اینکه اصلا شیر را از ما تحویل نمی گیرند.

 

وی افزود: باتوجه به اینکه در شهرستان تایباد هیچ شرکت و یا کارخانه ای برای دریافت شیر از دامداران تایبادی وجود ندارد، تولیدکنندگان شهرستان مجبور هستند به تربت جام مراجعه کنند که این امر سبب هزینه های گوناگونی برای دامدار می شود.

 

دادمحمدی گفت: بعلت اینکه هیچ نظارتی بر این شرکتها و کارخانه ها وجود ندارد، قیمت پرداختی به تولیدکننده نیز بسیار متغیر هست و ما اصلا نمی توانیم هیچ نوع برنامه ریزی بروی میزان دریافتی هایمان داشته باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم به هیچ جایی شکایتمان را ببریم. چراکه در هنگام دریافت شیر تنها یک دفترچه داریم که از لحاظ دادگاهی سند زیاد معتبری نیست که بتوان براساس آن طرح شکایت کرد و حق خود را گرفت. گاهی اوقات تا چندین ماه این شرکتها با دامدار حساب و کتاب و تسویه نمی کنند، به دادگاه هم که مراجعه می کنیم، کار چندانی  انجام نمی دهند چراکه تنها یک دفترچه شیر داریم و بس.

 

وی بابیان مجدد اینکه هیچ نوع نظارتی نیست، عنوان کرد: هیچ ارگان دولتی نظارتی بر این شرکتهای تحویل گیرنده شیر ندارند که اینها بر چه اساسی قیمت شیر را تعیین می کنند.

 

دولت اجازه استفاده از آب را برای کشت یک سوم علوفه دام را به دامداران بدهد

وی درخواست کرد: باتوجه به قیمت بالای علوفه، اگر دولت اجازه برداشت آب برای کاشت تنها یک سوم علوفه مورد نیاز گاوداری را بدهد که خودمان بتوانیم علوفه دام را تولید کنیم، هزینه های اولیه مان بسیار کمتر خواهدشد. چراکه با این وضعیت صرفه اقتصادی چندانی برای دامدار ندارد.

 

به هر بهانه ای از دامدار پول دریافت می کنند

دادمحمدی بااشاره به حمایت نکردن از تولیدکننده، خاطرنشان کرد: جدیدا برای حمل شیر باید برویم هزینه بارنامه پرداخت کنیم آیا این درست است که بجای حمایت از تولیدکننده، به هر بهانه ای از ما پول دریافت کنند. بنده وقتی می خواهم شیر تولیدی گاوداری را از تایباد به تربت جام انتقال بدم باید هزینه ای به راهداری پرداخت کنم.

 

وی ادامه داد: باوجود اینکه خودروهای ما کددامپزشکی دارد، زمانیکه می خواهیم دام خود را به شهر دیگری برای فروش و یا کشتار ببریم باز باید مبلغ بیش از ۲۰۰هزارتومان تنها برای گرفتن مجوز حمل دام پرداخت کنیم که این مبلغ جدای از هزینه حمل دام است.

 

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه مسئولین همیشه در همه جا از حمایت از تولیدکننده و معاف بود از مالیات و ….. صحبت می کنند، افزود: در قبض های برق و … از ما دامداران هم عوارض و هم مالیات می گیرند، آیا این برخلاف گفته های مسئولین نیست؟!

 

شعیب شیرین کام، پرورش دهنده شترمرغ در روستای خیرآباد از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد در گفتگو با تایبادخبر گفت: با لطف خدا، پشتکار و توانایی‌های شخصی خویش موفق شدم که ثروت آفرین باشم و نه تنها خود از این موهبت به دست آمده بهره مند شوم، بلکه دیگران را در آن شریک کرده و مرز میان جوانمردی و دارایی را از بین برده ام.

 

 

پرورش دهنده نمونه شترمرغ در شهرستان تایباد گفت: عدم آشنایی مردم شهرستان با شترمرغ و فواید استفاده از گوشت آن سبب شده مصرف این فراورده گوشتی در تایباد در حد صفر باشد.

 

 

وی عنوان کرد: بعد از گذراندن دوران بحران اقتصادی در این حرفه با کسب تجربه های حاصله در پرورش و فروش مؤفق شدم درآمدم را افزایش و محصولاتم را به فروش برسانم و در حال حاضر ۳۰۰ قطعه شتر مرغ مولد و پرواری دارم.

 

وی میزان تولید و بازدهی این طرح را این گونه عنوان کرد: برای تولید و بهره برداری از شترمرغ گوشتی زمانی در حدود ۹ الی ۱۲ ماه زمان نیاز است؛ سالیانه یک نوبت به پرورش می پردازم و در هردوره هزار و۳۰۰ جوجه تولید که از این تعداد۳۰۰ قطعه را پروار کرده و از طریق بازارهای استان های تهران و اصفهان و نیز پنج درصد آن را در مشهد به فروش میرسانم.

 

مسئولان از تولیدکنندگان حمایت نمی کنند
وی دررابطه به حمایت های بخش دولتی، خاطرنشان کرد: در این حرفه از هیچ ارگان دولتی تسهیلاتی دریافت نکردم، در این بخش مشکلات و دردسرهای زیادی وجود دارد که ترجیح دادم وقت خودم را برای کارهای بی نتیجه صرف نکنم.

 

شیرین کام تصریح کرد: مهم ترین مساله و مشکل، نقدینگی کم و عدم حمایت مسئولان در این حوزه و همچنین نبود بازار خرید در شهرستان است. با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان و سازگاری با محیط، پرورش این گونه جانوری باعث کسب درآمد می شود، هم اکنون محلی برای نگه داری مولد ها در دست احداث دارم که نیمی از آن ساخته شده و برای تکمیل این پروژه نیاز به۱۰ میلیارد ریال است.

 

عبدالرحمان عیدی دوست، گاودار نمونه صنعتی شهر مشهدریزه (توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد) گفت: در سال ۱۳۹۳ اقدام به ساخت گاوداری ۵۰ رأسی شیری در منطقه ریزه از بخش میان ولایت شهرستان تایباد کردم که درحال حاضر توانستم این گاوداری را به ۹۰ رأس گاو شیری افزایش دهم و برای چهارنفر بطور مستقیم و ۱۰نفر بصورت غیر مستقیم اشتغالزایی کنم.

 

تأمین سوخت، بالا بودن تعرفه ‌های خدمات دولتی از قبیل برق و آب مشکلات دامدار است

وی با بیان اینکه بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و پایین بودن قیمت شیر مهم ترین مشکل گاوداری های شیری است، افزود: قیمت شیر در سال ۱۳۹۳ به مبلغ ۱۴۴۰۰ ریال اعلام شد اما هنوز بعد از گذشت چند سال این موضوع اجرایی نشده و قیمت شیر هم اکنون با افزایش چند درصدی به مبلغ ۱۲۵۰۰ریال در شهرستان عرضه می شود و این در حالی است که قیمت نهاده‌های اولیه دامی بالاتر از این مبلغ است.

 

 

وی دیگر مشکلات این صنعت را تأمین سوخت، بالا بودن تعرفه ‌های خدمات دولتی از قبیل برق و آب و همچنین عدم صدور مجوز حفر چاه عنوان کرد.

 

 

وی افزود: ایستگاه جمع آوری شیر صنعتی در شهرستان تایباد وجود ندارد و ما همه روزه مجبور به حمل شیر به شهرستان تربت جام هستیم که با توجه به مسافت هزینه زیادی نیز دارد.

 

 

عیدی دوست تصریح کرد:  باتوجه به اینکه سال ۹۶ از جانب مقام معظم رهبری سال تولید و اشتغال نامگذاری شده است از مسئولان و سازمانهای مربوطه درخواست دارم  از این صنعت که باعث اشتغال روستائیان و عدم مهاجرت آنان به کلان شهرها می باشد حمایت کرده و برای رفع مشکلات این زحمت کشان تلاش کنند.

 

 

وی اضافه کرد: امیدوارم با حمایت مسئولان و تامین به موقع نهاده و حذف دلال ها از بازار، فرآیند دامداری رو به بهبود باشد تا شاید دغدغه دامداران بیشتر از این ادامه نیابد و صنعت دامداری همچنان پا برجا بماند.

 

دامداران به سمت دام های کم مصرف و پردرآمد مانند پرورش شتر حرکت کنند

محمد میری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تایباد در گفتگو با تایبادخبر، ضمن اشاره به اینکه ۲۶۰هزار راس دام سبک و پنج هزار دام سنگین و بالغ بر ۵۰۰ هزار قطعه طیور داریم، گفت: شهرستان تایباد در حوزه دام باتوجه به اینکه غالب دام های ما در دام سبک است، باید الگوی دامداری را عوض کنیم.

 

وی افزود: این دام ها هزینه های بالایی را بر دوش دامدار تحمیل می کنند و بازده اقتصادی آن به نسبت سایر دام ها کمتر است. همچنین تامین نهاده های آنها نیز باتوجه به خشکسالی های اخیر و کمبود نقدینگی بسیار سخت است.

 

مدیر جهاد کشاورزی تایباد با بیان اینکه شتر دامی کم هزینه، پردرآمد و اصلاح کننده مراتع نیز هست، خاطرنشان کرد: طرح تغییر الگوی دامداری را در شهرستان درحال اجرا کردن هستیم با گرایش به سمت دام های کم مصرف و پردرآمد و ارزش افزوده بالا از جمله شتر که اولین واحد پرورش شتر با ظرفیت ۷۰ نفر چندماه قبل در منطقه کاریز راه اندازی شد که دام های آن از خراسان جنوبی تامین شده است.

 

میری اشاره کرد: در حوزه دامداری در شهرستان تایباد بخش خصوصی خوب ورود پیدا کردند. در روستای خیرآباد  شترمرغ را بصورت خانگی بعنوان یک دام کم هزینه پرورش می دهند و درآمد نسبی آن هم خوب است.

 

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ اینکه دام سبک به لحاظ بهره وری بسیار پایین بود، طرح توسعه دام سبک را راه اندازی کردیم که بحثهایی مثل بهبود تغذیه ای، چندقلو زایی، اصلاح و نوسازی دام های منطقه و … است که در این راستا هم موفقیتهایی حاصل شده است.

انتهای پیام/

 

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks