پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

برج آجری میل کرات پس از صدها سال هنوز پابرجاست+ تصاویر

برج تاریخی کرات که بطور کامل از آجر با ملاتِ ماسه و گچ ساخته شده است، نزدیک به ۹۵۰ سال است که باد و باران‌ را پشت سر گذاشته و همچنان عظمت به رخ می‌کشاند.

به گزارش تایبادخبر، یکی از قدیمی ترین آثار هنری استان خراسان رضوی که در دوره سلجوقیان ساخته شده است میل کرات نام دارد که از آجر ساخته شده است که در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر تایباد  و در نزدیکی مرز افغانستان، بر بالای تپه‌ای نسبتاً بلند در کنار گورستان روستایی به همین نام قرار دارد.

 

میل کرات دارای ۲۵ متر ارتفاع و ۲۰ متر محیط قاعده است و قاعده ی آن شکلی هشت ضلعی و قسمت بالای آن استوانه است. آجر کاری و نقوش هندسی آجری هنوز بر روی آن مشخص است.

 

میل آجری کرات از آثار دوران سلجوقی است و در سر راه کاروان‌ها قرار داشته که از ایالات قهستان به سمت شرق در حرکت بوده و این میل علامتی برای راهنمایی کاروان‌ها و مسافران تجاری و بازرگانی بوده است.

 

قسمت‌های فوقانی میل کرات با ارتفاع حدود ۱۰ متر به شکل استوانه است که قدری کج شده است. آجر کاری و نقوش هندسی آجری هنوز روی این میل مشخص است.

 

صدها سال پیش این مناره بر اثر یک زمین‌لرزه‌ کج شد، اما به جز بخش بالایی، هنوز پابرجاست. این بنا که حتی با چنین انحرافی توانسته سال‌ها برجای بماند، نشان از توانایی‌های مهندسی و معماری ایرانیان دارد.
لازم به ذکر است این بنای مستحکم و ماندگار بطور کامل از آجر با ملاتِ ماسه و گچ ساخته شده است.

انتهای پیام/

 

فرستادن دیدگاه


*