http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

کشاورزان تایباد باید به سمت گیاهانی که آب کمتری نیاز دارند، سوق پیدا کنند

رئیس اداره جهاد کشاورزی تایباد گفت: باتوجه به خشکسالی های منطقه، کشاورزان باید با آموزش های لازم به سمت کشت گیاهانی که نیاز آبی کمتر داشته باشد بخصوص به سمت کشت پائیزه گندم، جو، حبوبات و کلزا و زعفران سوق پیدا کنند.


محمد میری، مدیر جهاد کشاورزی تایباد روز دوشنبه در گفت و گو با تایبادخبر، بیان کرد: در شهرستان تایباد کشاورزی و بخش های مربوط به این حوزه، اولین رده اشتغال، اقتصاد و تولید را شامل می شوند.

 

وی افزود: اقتصاد اکثر خانوارها بخصوص مناطق روستایی بر پایه کشاورزی بنا نهاده شده و در طول سال های گذشته کاهش نزولات جوی، بحران کم آبی و خشکسالی مشکلاتی را برای بهره برداران این بخش ایجاد کرده است.

 
وی با اشاره به ارائه طرح های نوین برای رفع این مشکل، گفت: استفاده از محصولات سازگار با آب و هوا، تغییر الگوی آبیاری در کشاورزی و به نوعی تغییر الگوی کشت مهم ترین و پایدارترین روش مقابله با بحران کم آبی در شهرستان است.

 
میری در ادامه تصریح کرد: کشاورزان باید با آموزش های لازم به سمت کشت گیاهانی که نیاز آبی کمتر داشته باشد بخصوص به سمت کشت پائیزه گندم، جو، حبوبات و کلزا و زعفران سوق پیدا کنند.

 
وی اظهار کرد: شهرستان تایباد باداشتن ۳۱۴حلقه چاه عمیق و ۵۰رشته قنات دایر و نیمه دایر، دارای ۵۰ هزار هکتار اراضی زارعی و باغی است که به دلیل بحران آب تنها ۴۳ هزار هکتار از آن زیر کشت قرار گرفته است.

 
وی با اشاره به ۹۷ درصد کشت محصولات آبی در شهرستان گفت: ۹۹٫۸ تولیدات زراعی در شهرستان وابسته به کشت آبی است و تنها سه درصد محصولات دیم در این منطقه مرزی کشت می‌شود و این امر نشان دهنده مصرف بالا از ذخیره های آب می‌باشد.

 
میری درخصوص وضعیت دامپروری درتایباد گفت: ۲۶۴ هزار راس دام سبک درشهرستان نگهداری می شود که سالانه از دمداری های سبک و سنگین شهرستان دوهزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز تولید و به بازار عرضه می گردد.

 
وی همچنین تولید ۱۱هزار لیتر شیر از دامداری های سبک و سنگین این شهرستان را از دیگر توامندی های بخش دامپروری شهرستان تایباد عنوان کرد.

خبرنگار: شوکت سالاری

انتهای پیام/

فرستادن دیدگاه


*