کشاورزان تایباد باید به سمت گیاهانی که آب کمتری نیاز دارند، سوق پیدا کنند - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

کشاورزان تایباد باید به سمت گیاهانی که آب کمتری نیاز دارند، سوق پیدا کنند


کشاورزان تایباد باید به سمت گیاهانی که آب کمتری نیاز دارند، سوق پیدا کنند

رئیس اداره جهاد کشاورزی تایباد گفت: باتوجه به خشکسالی های منطقه، کشاورزان باید با آموزش های لازم به سمت کشت گیاهانی که نیاز آبی کمتر داشته باشد بخصوص به سمت کشت پائیزه گندم، جو، حبوبات و کلزا و زعفران سوق پیدا کنند.


محمد میری، مدیر جهاد کشاورزی تایباد روز دوشنبه در گفت و گو با تایبادخبر، بیان کرد: در شهرستان تایباد کشاورزی و بخش های مربوط به این حوزه، اولین رده اشتغال، اقتصاد و تولید را شامل می شوند.

 

وی افزود: اقتصاد اکثر خانوارها بخصوص مناطق روستایی بر پایه کشاورزی بنا نهاده شده و در طول سال های گذشته کاهش نزولات جوی، بحران کم آبی و خشکسالی مشکلاتی را برای بهره برداران این بخش ایجاد کرده است.

 
وی با اشاره به ارائه طرح های نوین برای رفع این مشکل، گفت: استفاده از محصولات سازگار با آب و هوا، تغییر الگوی آبیاری در کشاورزی و به نوعی تغییر الگوی کشت مهم ترین و پایدارترین روش مقابله با بحران کم آبی در شهرستان است.

 
میری در ادامه تصریح کرد: کشاورزان باید با آموزش های لازم به سمت کشت گیاهانی که نیاز آبی کمتر داشته باشد بخصوص به سمت کشت پائیزه گندم، جو، حبوبات و کلزا و زعفران سوق پیدا کنند.

 
وی اظهار کرد: شهرستان تایباد باداشتن ۳۱۴حلقه چاه عمیق و ۵۰رشته قنات دایر و نیمه دایر، دارای ۵۰ هزار هکتار اراضی زارعی و باغی است که به دلیل بحران آب تنها ۴۳ هزار هکتار از آن زیر کشت قرار گرفته است.

 
وی با اشاره به ۹۷ درصد کشت محصولات آبی در شهرستان گفت: ۹۹٫۸ تولیدات زراعی در شهرستان وابسته به کشت آبی است و تنها سه درصد محصولات دیم در این منطقه مرزی کشت می‌شود و این امر نشان دهنده مصرف بالا از ذخیره های آب می‌باشد.

 
میری درخصوص وضعیت دامپروری درتایباد گفت: ۲۶۴ هزار راس دام سبک درشهرستان نگهداری می شود که سالانه از دمداری های سبک و سنگین شهرستان دوهزار و ۲۰۰ تن گوشت قرمز تولید و به بازار عرضه می گردد.

 
وی همچنین تولید ۱۱هزار لیتر شیر از دامداری های سبک و سنگین این شهرستان را از دیگر توامندی های بخش دامپروری شهرستان تایباد عنوان کرد.

خبرنگار: شوکت سالاری

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks