درصد مصرف گوشت شترمرغ در تایباد صفر است - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

درصد مصرف گوشت شترمرغ در تایباد صفر است


درصد مصرف گوشت شترمرغ در تایباد صفر است

پرورش دهنده نمونه شترمرغ در شهرستان تایباد گفت: عدم آشنایی مردم شهرستان با شترمرغ و فواید استفاده از گوشت آن سبب شده مصرف این فراورده گوشتی در تایباد در حد صفر باشد.

شعیب شیرین کام، پرورش دهنده شترمرغ در روستای خیرآباد از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد در گفتگو با تایبادخبر گفت: با لطف خدا، پشتکار و توانایی‌های شخصی خویش موفق شدم که ثروت آفرین باشم و نه تنها خود از این موهبت به دست آمده بهره مند شوم، بلکه دیگران را در آن شریک کرده و مرز میان جوانمردی و دارایی را از بین برده ام.

 
وی در ادامه توضیح داد: برای کسب درآمد نباید به دیگران اتکا کرد و حتی با دستان خالی هم می توان تولید و اشتغال به وجود آورد، در این راستا برای برداشتن گام های استوار نیاز به تلاش و پشتکار دارد.
جوان ۳۴ ساله و کارآفرین نمونه افزود: از۱۱ سال پیش با شش قطعه شترمرغ و با هزینه۱۰۰ میلیون ریال به صورت شخصی مشغول به این حرفه شدم و به علت ناآشنایی و عدم استقبال مردم شهرستان تا مدت پنج سال هیچ درآمدی نداشتم.

 

 

پرورش دهنده نمونه شترمرغ در شهرستان تایباد گفت: عدم آشنایی مردم شهرستان با شترمرغ و فواید استفاده از گوشت آن سبب شده مصرف این فراورده گوشتی در تایباد در حد صفر باشد.

 

 

وی عنوان کرد: بعد از گذراندن دوران بحران اقتصادی در این حرفه با کسب تجربه های حاصله در پرورش و فروش مؤفق شدم درآمدم را افزایش و محصولاتم را به فروش برسانم و در حال حاضر ۳۰۰ قطعه شتر مرغ مولد و پرواری دارم.

 
شیرین کام در پاسخ خبرنگار ما با اشاره به انگیزه اصلی برای شروع این کار گفت: از کودکی به مرغ و نگهداری آن علاقه مند بودم و مدت دو سال به مرغداری مشغول شدم، یک روز به صورت اتفاقی با شترمرغ و فواید آن آشنا شدم و مرزی بودن شهرستان و کمبود آب این انگیزه را در من به وجود آورد. ضمن اینکه علاقه زیادی به کارآفرینی و تولید و اشتغال داشتم.

 
وی میزان تولید و بازدهی این طرح را این گونه عنوان کرد: برای تولید و بهره برداری از شترمرغ گوشتی زمانی در حدود ۹ الی ۱۲ ماه زمان نیاز است؛ سالیانه یک نوبت به پرورش می پردازم و در هردوره هزار و۳۰۰ جوجه تولید که از این تعداد۳۰۰ قطعه را پروار کرده و از طریق بازارهای استان های تهران و اصفهان و نیز پنج درصد آن را در مشهد به فروش میرسانم.

 
علاوه بر کسب درآمد زمینه اشتغالزایی را فراهم کردم

این جوان کوشا و کارآفرین تایبادی اظهار کرد: در این مجموعه به صورت مستقیم پنج نفر روزانه مشغول به کار شده اند و به صورت غیر مستقیم نیز۲۰ نفر کسب درآمد می کنند.

 
وی دررابطه به حمایت های بخش دولتی، خاطرنشان کرد: در این حرفه از هیچ ارگان دولتی تسهیلاتی دریافت نکردم، در این بخش مشکلات و دردسرهای زیادی وجود دارد که ترجیح دادم وقت خودم را برای کارهای بی نتیجه صرف نکنم.

 
شیرین کام تصریح کرد: مهم ترین مساله و مشکل نقدینگی کم و عدم حمایت مسئولان در این حوزه و همچنین نبود بازار خرید در شهرستان است. با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان و سازگاری با محیط، پرورش این گونه جانوری باعث کسب درآمد می شود، هم اکنون محلی برای نگه داری مولد ها در دست احداث دارم که نیمی از آن ساخته شده و برای تکمیل این پروژه نیاز به۱۰ میلیارد ریال است.

 
و اما درد دل این تولید کننده نمونه شهرستان
وی در پایان عنوان کرد: در نظر دارم این مزرعه را گسترش دهم و افراد بیشتری را مشغول کار کنم، برای مزرعه ای با ظرفیت ۱۵۰ مولد و هزار قطعه پرواری هزینه بالایی نیاز است که امیدوارم مسئولان برای این امر تولیدی، مشکلات موجود دریافت تسهیلات را آسان تر کنند.

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks