زباله های عفونی مراکز درمانی سطح شهر تایباد اتوکلاو خواهند شد - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

زباله های عفونی مراکز درمانی سطح شهر تایباد اتوکلاو خواهند شد


زباله های عفونی مراکز درمانی سطح شهر تایباد اتوکلاو خواهند شد

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد ضمن بیان اینکه از اول بهمن ماه زباله های عفونی مراکز درمانی سطح شهر قبل از امحا شدن، اتوکلاو خواهند شد، گفت: تا به امروز زباله های عفونی و غیرعفونی شهرستان تایباد با همدیگر در بیرون از شهر معدوم می شدند.

سید محمد موسوی، مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد در گفتگو با تایبادخبر در مورد زباله های عفونی رهاشده برخی از پزشکان در سطح شهر تایباد گفت: در دستورالعمل قدیمی باید زباله های عفونی را در دستگاههای زباله سوز، می سوزاندیم و بعد خاکستر آنها را معدوم می کردیم. اما امروز این دستورالعمل عوض شده است و درحال حاضر بجای سوزاندن زباله های عفونی باید آنها را اتوکلاو کنیم.

 

وی توضیح داد: اتوکلاوکردن یعنی استریل کردن (کشتن تمام شکل های رویش میکروارگانیسم ها و اسپورها ) مواد، ظروف و زباله های پزشکی؛ به بیان دیگر یعنی زباله های عفونی را در درجه حرارت بالا با بخار آب اتوکلاو کنیم تا این زباله های عفونی به زباله غیرعفونی تبدیل شوند. وقتی این زباله ها به غیر عفونی تبدیل شد، می توانیم آنها را مانند زباله های غیرعفونی دیگر در بیرون شهر معدوم کنیم.

 

موسوی گفت: این قانون در سطح کشور الان درحال اجرا شدن است و مسئول انجام دادن این کار تقریبا شهرداری ها هستند. در شهر تایباد چون شهرداری توانایی خرید یک دستگاه اتوکلاو را ندارد، به کمک بیمارستان این کار ضدعفونی کردن زباله های عفونی را انجام خواهدداد.

 

وی با بیان اینکه زباله های عفونی را باید تولیدکننده آن(مطب های پزشکی و مراکز درمانی) به زباله غیر عفونی تبدیل کنند، افزود: تا به امروز زباله های عفونی و غیرعفونی شهرستان تایباد با همدیگر در بیرون از شهر معدوم می شدند. مگر محدود درمانگاهها و مطب هایی که زباله های عفونی خود را به بیمارستان تحویل می دادند تا بیمارستان باوجود اینکه هیچ وظیفه ای در قبال آنها نداشته است، زباله های آنها را بهمراه زباله های خود اتوکلاو می کرده است.

 

موسوی اضافه کرد: زمانیکه تولید کننده زباله های غیرعفونی، توانایی امحای زباله هایشان را نداشته باشد باید با شهرداری و یا یک شرکت خصوصی برای امحای زباله های عفونی خود قرار داد ببندد، چراکه طبق قانون مدیریت پسماندهای عفونی، پزشکان موظف هستند که زباله های عفونی خود را اتوکلاو و سپس امحا کنند.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد اضافه کرد: راهکار رفع این مشکل در شهرستان این است که شهرداری باهمکاری نظام پزشکی و شبکه بهداشت و درمان قراردادی با مطب های پزشکی و درمانگاههای سطح شهر برای جمع آوری، اتوکلاو و امحای پسماندهای آنها به امضا برساند.

 

وی خاطرنشان کرد: پیرو برگزاری چندجلسه بین شبکه بهداشت و درمان، نظام پزشکی و شهرداری تایباد مقرر گردید قرارداد امحای پسماندهای عفونی سطح شهر برای اولین باز از اول بهمن ماه امسال بمدت شش ماه اجرایی خواهد شد. البته پس از گذشت این شش ماه و اصلاح تمامی مفاد آن باز همچنان این قرارداد تداوم پیدا خواهدکرد.

 

وی در پایان عنوان کرد: زباله های عفونی پس از اتوکلاوشدن مانند زباله های معمولی می شوند اما باز ما درنظر گرفتیم تا حتی همین زباله های ضدعفونی شده نیز در محل خاصی جدا از زباله های معمولی معدوم شوند.

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks