کشورهای پیشرفته ای مانند فرانسه و انگلیس نیز نظارت شدیدی بر فضای مجازی دارند - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

کشورهای پیشرفته ای مانند فرانسه و انگلیس نیز نظارت شدیدی بر فضای مجازی دارند


کشورهای پیشرفته ای مانند فرانسه و انگلیس نیز نظارت شدیدی بر فضای مجازی دارند

کارشناس فضای مجازی گفت: در بریتانیا دسترسی افراد و IP ها به اینترنت را بصورت متمرکز و هوشمند کنترل می کنند. در فرانسه نیز اگر کاربری قوانین فضای مجازی را نقض کند دسترسی او را به اینترنت محدود می شود.

بهروز صادقی کارشناس فضای مجازی در گفتگو با تایبادخبر، عنوان کرد: نظارت بر فضای مجازی را می توان به دو دسته نظارت حاکمیتی و نظارت والدین بر فرزندان تقسیم کرد. در نوع اول حاکمیت می تواند روشهای مختلفی که در دیگر کشورها جواب مثبت داده است را استفاده کند؛ روشهایی مانند آنچه در کشور چین بعنوان بزرگ ترین فیلترکننده اینترنت انجام شده است.

 

رییس دانشگاه پیام نور تایباد ادامه داد: دولت چین ضمن بومی سازی تقریبا کامل فضای مجازی در داخل جامعه یک و نیم میلیارد نفری خود عملا در جنگ اطلاعاتی با آمریکا و اروپا پیروز شده اند. چراکه مابه ازای چینی ابزارهای اینترنتی آنها تمام جذابیتهای اینترنتی غربی را برای مردم آن کشور فراهم نموده است.

 

این استاد دانشگاه رشته های فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر افزود: در بریتانیا نیز دسترسی افراد و IP ها به اینترنت را بصورت متمرکز و هوشمند کنترل می کنند و حتی دسترسی های مبتنی بر محتوی را با دقت بیشتری در دستور کار قرار داده اند. در فرانسه نیز اگر کاربری قوانین فضای مجازی را نقض کند دسترسی او را به اینترنت محدود می شود.

 

صادقی تصریح کرد: اما در کشور عزیزمان ایران می توان باایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات که تاکنون نیز فازهایی از آن اجرا شده است این مشکل را تا حدودی مرتفع کرد. چراکه با بومی سازی سرورهای شبکه اینترنت، نه تنها هزینه دسترسی به اطلاعات بسیارکمتر می شود بلکه در بحث پدافندغیرعامل نیز می توان در شرایط عادی و حتی اضطراری اقدامات مناسب صورت داد.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: والدین نیز می توانند نقش بسیار خوبی در کنترل عملکرد فرزندان خود در فضای مجازی داشته باشند؛ آشنایی والدین با فضای مجازی، مزایا و معایب آن، رعایت سطح اعتماد به فرزندان، آگاه سازی خانواده ها و ….. از جمله روشهای معمول است.

 

وی درخصوص پیام رسانهای مجازی مانند تلگرام اظهارکرد: هرچند می توان بهبود فضای کسب و کار و افزایش آگاهی مردم را از منافع آن دانست اما تبعات امنیتی نیز می تواند داشته باشد.

 

وی ادامه داد: بهتر است ضمن بالابردن سطح اعتماد عمومی مردم نسبت به پیام رسانهای داخلی( پیام رسانهایی که وابسته به نهاد یا سازمان خاصی نباشند و بصورت خصوصی اما تحت کنترل نهادهای حاکمیتی عمل نمایند) و با فرهنگ سازی، پیام رسانهای داخلی را جایگزین ابزارهای خارجی کرد تا در این فضای جنگ نرم افزاری که شبکه های مجازی نیز یکی از ابزارهای آن می باشند، در مقابل تهدیدات خارجی موفق ظاهر شویم.

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks