پنج تن زعفران بصورت توافقی در شهرستان تایباد خریداری شد/پیگیری های لازم در خصوص تمدید مهلت قانونی خرید تا اواسط دیماه در حال انجام است - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

پنج تن زعفران بصورت توافقی در شهرستان تایباد خریداری شد/پیگیری های لازم در خصوص تمدید مهلت قانونی خرید تا اواسط دیماه در حال انجام است


پنج تن زعفران بصورت توافقی در شهرستان تایباد خریداری شد/پیگیری های لازم در خصوص تمدید مهلت قانونی خرید تا اواسط دیماه در حال انجام است

مدیر جهادکشاورزی تایباد گفت: با آغاز فعالیت مرکز خرید زعفران شهرستان تایباد از مورخه چهارم آذر ماه تا ۳۰ آذر، حدود پنج تن زعفران بصورت توافقی از کشاورزان در تایباد خریداری شده و برای بیش از پنج تن دیگر از زعفران تولیدی شهرستان هم جهت خرید در مراکز مشهد و تربت جام توسط جهادکشاورزی تایباد معرفی نامه صادر شده است.

محمد میری، مدیر جهادکشاورزی تایباد در گفتگو با تایبادخبر با اعلام پایان خرید توافقی زعفران در شهرستان تایباد عنوان کرد: با شروع فصل برداشت زعفران و نیز ورود دلالان به عرصه قیمت گذاری این محصول گران بها، کاهش قیمت به نحوی ادامه یافت که فروش آن برای کشاورزان مقرون به صرفه نبود. به همین علت طرح خرید توافقی زعفران مطرح شد که با توجه به ظرفیت شهرستان تایباد و سطح زیر کشت این محصول، راه اندازی مرکز خرید در تایباد به جهت جلوگیری از تردد مضاعف و اتلاف هزینه کشاورزان به شهرستانهای همجوار ضروری به نظر آمد.

 

وی افزود: با پیگیری های فرماندار تایباد، ریاست سازمان جهادکشاورزی و ریاست سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی، از چهارم آذر ماه مجوز خرید توافقی زعفران در شهرستان تایباد صادر و شروع به فعالیت کرد. در این راستا شرکت کشاورزی کشاورزان تایباد (خانه کشاورز) و نیروی انتظامی در امر خرید، سازمان تعاون را یاری کردند.

 
میری با بیان اینکه ۳۰ آذرماه خرید توافقی زعفران در شهرستان تایباد پایان یافت، افزود: میزان تحویل زعفران در شروع کار در هر روز ۱۵۰ کیلوگرم و روزهای پایانی تا ۴۰۰ کیلوگرم نیز رسید.

 
مدیر جهادکشاورزی تایباد تصریح کرد: کل میزان زعفران خریداری شده در شهرستان حدود پنج تن بوده است که این میزان زعفران حاصل خرید از حدودا ۴۰۰ نفر زعفرانکار بوده است که تولید خود را تحویل دادند.

 
وی در مورد پرداخت مبلغ خریدزعفران به کشاورزان این گونه عنوان کرد: ۴۰ درصد وجه کشاورزان پس از تائید کمیسیون خرید به حساب آنها واریز شده است و ۶۰ درصد مابقی سه ماه پس از خرید به حساب کشاورزان واریز خواهدشد.

 
مدیر جهادکشاورزی تایباد بیان کرد: سازمان تعاون روستایی شهرستان چهل درصد اولیه، زعفرانهای خریداری شده تا تاریخ دوازدهم آذرماه را تسویه کرده و الباقی خرید به مرور تسویه خواهند شد که هیچ جای نگرانی برای کشاورزان ازبابت دریافت پول رعفران تحویل داده آنها نیست.

 
وی اشاره کرد: قیمت خرید زعفران پس از استعلام از آزمایشگاه تشخیص کیفیت بین چهارمیلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که %۷۰ زعفران در گروه ۰۰۸ با قیمت پایه چهارمیلیون و چهارصدهزارتومان خریداری شده و ۳۰% دیگر آن در گروه ۰۰۵-۰۰۳-۰۰۲ که با قیمت بالاتری خریداری شده است.

 
وی افزود: کل سطح زیر کشت زعفران شهرستان ۵۲۰۰ هکتار می باشد و پیش بینی تولید امسال زعفران ۲۰ تن بوده است که پنج تن آن بصورت توافقی در تایباد خریداری شده و برای بیش از پنج تن دیگر هم جهت خرید در مراکز مشهد و تربت جام توسط جهادکشاورزی تایباد معرفی نامه صادر شده است.

 
وی در پایان عنوان کرد: باتوجه به استقبال و درخواستهای کشاورزان شهرستان، پیگیری های لازم در خصوص تمدید مهلت قانونی خرید تا اواسط دیماه در حال انجام است.

انتهای پیام/

 

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks