http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

جلسه بررسی و رفع موانع حوزه ترانزیت و صادرات گمرک و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون برگزار شد+عکس

جلسه بررسی و رفع موانع حوزه ترانزیت و صادرات در گمرک و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون باحضور فرماندار تایباد، تجار افغانستانی و مسئولین گمرک و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در محل فرمانداری تایباد برگزار شد.

به گزارش تایبادخبر، جلسه بررسی و رفع موانع حوزه ترانزیت و صادرات در گمرک و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بعدازظهر یکشنبه در محل فرمانداری تایباد با حضور ۱۵نفر از تجار و سرمایه گذاران کشور افغانستان با هدف افزایش روابط تجاری در بخش های صادرات، ترانزیت، تسهیل در روند ورود و خروج کامیون های ترانزیت، ایجاد امکانات رفاهی برای رانندگان و تسهیل در سوختگیری خودروها برگزار شد.

 

حسین شرافتی راد، فرماندار تایباد در این جلسه اظهار کرد: بیشترین حجم کار این گمرک ترانزیت و صادرات انواع کالاهایی می باشد که از طریق بندر عباس وارد این گمرک می شود و مرز دوغارون به عنوان پل ارتباطی با سایر کشورهای آسیای میانه است.

 

وی به مهمترین بازار کشور افغانستان اشاره کرد و گفت: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ۱۲۰کیلومتر فاصله دارد.

 
فرماندار تایباد همجواری این شهرستان با کشور افغانستان را یک فرصت طلایی در زمینه های مختلف اشتغالزایی دانست و افزود: گمرک دوغارون در این شهرستان به عنوان یکی از مهمترین و برترین گمرکات کشور است که بیش از ۱۰۰سال قدمت دارد و بیش از ۵۰ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از طریق این گمرک صادر می شود.

 
وی اظهار کرد: سالانه بیش از یک میلیون و ۱۳۰هزار تن انواع کالا از طریق این گمرک به بازارهای هدف افغانستان صادر می شود که این نشان از علاقه مندی بازارهای این کشور به کالاهای ایرانی دارد.

 

امید جهانخواه، مدیرکل گمرک دوغارون در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر باتوجه به جلسات کمیته هماهنگی که گذاشتیم، هیچ ماشین ترانزیتی بیش از دو شب در گمرک دوغارون متوقف نمی شود.

 

وی با بیان اینکه گمرک دوغارون حتی در روزهای جمعه و تعطیلی نیز خدمات خود را انجام می دهد، افزود: ما به هیچ کامیونی در گمرک نوبت نمی دهیم، به برگه های نوبت شهرداری نیز نگاه نمی کنیم بلکه به هرماشینی که وارد گمرک می شود، بیجک می دهیم.

 

وی تاکید کرد: کالاهایی که از افغانستان وارد ایران می شود، باید با اسناد گمرکی بیاید که این اسناد گمرکی مستلزم انجام تشریفات گمرکی است.

 

حمیدالله خادم، رئیس اتحادیه صنعتگران استان هرات افغانستان نیز در این نشست گفت: با توجه به بیش از سه دهه جنگ های متوالی در کشور افغانستان و شرایط مطلوبی که دولت جمهوری اسلامی ایران برای پناهندگان کشور افغانستان ایجاد کرده است روابط دوستانه این دو کشور از سالیان قبل همچنان ادامه دارد.
وی افزود: با توجه به همجواری استان خراسان رضوی با کشور افغانستان و نزدیک بودن با ولایت هرات در حال حاضر انواع مواد غذایی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، انواع فلزات و لبنیات از طریق مرز دوغارون در کوتاهترین زمان ممکن به دست مصرف کننده می رسد.
وی به وجود افزون بر ۴۷۰ کارخانه و واحد تولیدی در شهرک صنعتی هرات و برخی از نواحی این ولایت اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیشترین اقلام مورد نیاز ولایت هرات از استان خراسان رضوی و برخی از دیگر از استان ها همچون تهران، اصفهان، شیراز و یزد وارد استان هرات می شود.

گفتنی است در این جلسه تمام تجار حاضر افغانستانی مشکلات خود را عنوان کردند.

انتهای پیام/

فرستادن دیدگاه


*