10 جاذبه مذهبى و طبيعى در شهرستان تایباد وجوددارد - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

۱۰ جاذبه مذهبى و طبیعى در شهرستان تایباد وجوددارد


۱۰ جاذبه مذهبى و  طبیعى در شهرستان تایباد وجوددارد

رییس اداره میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى شهرستان تایباد گفت:  پنج مورد جاذبه هاى مذهبى و پنج مورد جاذبه هاى طبیعى و یک روستای هدف برای گردشگری در شهرستان وجود دارد.

عبدالرحیم تاج محمدی، رییس اداره میراث فرهنگى صنایع دستى و گردشگرى شهرستان تایباد درگفتگو با تایبادخبر گفت: تاکنون درشهرستان تایباد ۸۶ اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد ۴۴ اثر درفهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است.

 

وی افزود: پنج مورد جاذبه مذهبى و پنج مورد جاذبه طبیعى در شهرستان تایباد داریم که می تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد و یک روستای هدف برای گردشگری در شهرستان وجود دارد.

 

وی عنوان کرد: موزه مردم شناسى شهر تایباد واقع در خیابان خیام بین خیام ۱۴و۱۶است که شامل غرفه هاى تون بافى، گلیم و گلیم فرش، خانه سنتى، عطارى، آهنگرى  و غرفه کشاورزى است. این موزه مورد توجه گردشگران داخلی وخارجی می باشد.

 

تاج محمدی به یکی از اقدامات موثر اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری تایباد اشاره کرد و گفت:  اداره میراث فرهنگى صنایع دستى و گردشگرى شهرستان تایباد با هدف احیای تک بناهاى بافت تاریخى شهر تایباد بخصوص در خیابان شهید رجایى آمادگى دارد در صورت تمایل مالکین واحدهاى مسکونى و تجارى که ملک آنان داراى ویژگیهاى تاریخى و معمارى فرهنگى یا داراى تزئینات وابسته به معمارى (گچبرى-آهک برى-انواع کاربندى-انواع مقرنس و …) باشد اقدام به ثبت در فهرست آثار ملى کشور نماید.

 

وی لازم بذکر دانست که مالکین این بناها پس از ثبت بنا در فهرست آثار ملى با حفظ کلیه حقوق خود از حمایتهاى مادى و معنوى سازمان و دولت و تسهیلات بانکى مناسب براى انجام تعمیرات و نیز مشارکت اداره در زمینه نگهدارى و مرمت بنا برخوردار می شوند و در صورت تامین اعتبارات, امکان خرید ملک نیز فراهم می شود.

 

مالکین محترم مى توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به اداره میراث فرهنگى واقع در تایباد-خیابان خیام-بین خیام ۱۴و۱۶ مراجعه و یا در ساعات ادارى با شماره تلفن ۵۴۵۳۲۸۹۰ تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks