http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

کمبود نیرو و مستقل نبودن محیط زیست باخرز مهمترین مشکلات اداره محیط زیست تایباد

رئیس حفاظت محیط زیست تایباد گفت: با اینکه شهرستان باخرز استعداد و پتانسیل بسیار بالای محیط زیستی دارد اما  اداره حفاظت محیط زیست مستقل ندارد و زیر مجموعه محیط زیست شهرستان تایباد است.

یوسف اربابی، رئیس حفاظت محیط زیست تایباد درگفتگو با تایبادخبر، از مشکلات اداره حفاظت محیط زیست تایباد گفت و اظهار داشت: فاصله بین برخی از شهرستانها در استان و یا کشور بین ۱۰ یا ۱۵کیلومتر می باشد، بااین وجود هر شهرستان یک اداره محیط زیست مستقل با چند نیرو دارد. اما در حوزه استحفاظی ما فاصله شهرستان باخرز از شهرستان تایباد ۶۰ کیلومتر است و باخرز با آن استعداد بالای محیط زیستی که دارد زیر نظر اداره محیط زیست شهرستان تایباد می باشد.

وی عنوان کرد: حفاظت از محیط زیست دو قسمت انسانی و طبیعی دارد که هر قسمت چند نیرو لازم دارد. اداره محیط زیست شهرستان تایباد تنها سه نیرو دارد که باید با این نیروی کم مساحت محیط زیست این دو شهرستان را حفاظت کنند.

وی ادامه داد: فقط محیط زیست طبیعی شهرستان باخرز باید دو نیرو داشته باشد تا کار حفاظت را انجام دهد و بطور مستمر گشت زنی کنند. یک نیرو هم برای حفاظت از محیط زیست انسانی لازم دارد.

اربابی گفت: با سه نفر نیرو نمی شود به هیچ عنوان این وسعت زیاد را در این دو شهرستان حفاظت کرد و اصلا این نیروها نمی رسند که به روستاهای باخرز رسیدگی کنند.

رئیس حفاظت محیط زیست تایباد خاطرنشان کرد: محیط بان اگر بخواهد از کارش نتیجه بگیرد باید در کوه و دشت مستقرشود اما بعلت کمی نیرو همیشه محیط بانان این اداره در حال گشت زنی می باشند و نمی توانند در یک محل مستقرشوند.

وی ادامه داد: الان بسیاری از مناطق شهرستان باخرز بعلت دوری از اداره محیط زیست تایباد و کمبود نیرو، نقطه کور شده اند و شکارچیان و متخلفین نیز به همین دلیل بیشتر در این نواحی اقدام به شکار و تخریب محیط زیست می کنند.

وی به مشکلات زیادمحیط زیست شهرستان باخرز اشاره کرد و گفت: بطور مثال کشتارگاه باخرز در وسط شهر قرار دارد و این خودش یک مشکل حاد است چرا که محل کشتارگاه باید در مکانهای خاصی قرار بگیرد بیرون از شهر باشد جهت باد رعایت شود و مسائل دیگر، اما هیچ یک از این ضوابط رعایت نشده و باید برای رسیدگی به چنین مسائلی یک نیروی مخصوص در شهرستان باخرز مستقر باشد.

اربابی ادامه داد: سیستم تسویه پسماند کارخانه پنیر در این شهرستان چندماهی است به مشکل برخورده و هنوز هم این مشکل وجود دارد. این پسماندهای کارخانه هم خاک زمینهای اطراف کارخانه که این پسماندها در آن رها می شوند و هم سفره های آب زیرزمینی را آلوده می کند.

وی اضافه کرد: کارخانه آسفالت در روستای کافچ باخرز شاکی های زیادی دارد که در حال گذراندن بروکراسی اداری این شکایت است و کسی هم نیست که به این مشکل رسیدگی کند. چرا کارخانه آسفالت را درکنار جاده قرار دادند؟  فعالیت این کارخانه سبب بلندشدن گردو خاک در هوا و کم شدن دید رانندگان در مسیر می شود.

اربابی بااشاره به پتانسیل زیاد کشاورزی و وجود کارخانه پنیر در شهرستان باخرز عنوان کرد:  ۷۰درصد استعلام های محیط زیستی که در اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد رسیدگی می شود متعلق به باخرز است.

وی به مشکلی دیگر اشاره کرد و گفت: مردم شهرستان باخرز اگر بخواهند یک استعلام برای مجوز احداث تولیدی کشاورزی ، دامپروری و … بگیرند باید با پیمودن مسافت ۶۰ کیلومتری به اداره محیط زیست تایباد مراجعه کنند و شما فکر کنید اگر مدارک آنها ناقص باشد دوباره باید این مسافت را بصورت رفت و برگشتی طی کنند تا فقط یک استعلام ساده محیط زیست دریافت نمایند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد در پایان تنها راه برطرف شدن این مشکلات را جدا و مستقل شدن شهرستان باخرز از اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد عنوان کرد.

انتهای پیام/

 

فرستادن دیدگاه


*