http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

چرا دلار از نردبان قیمت بالا رفت/ افزایش ادامه خواهد یافت/ بانک مرکزی فقط و حتماً نظاره‌گر است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه افزایش قیمت دلار ادامه خواهد یافت، گفت: دولت و بانک مرکزی فقط و حتماً نظاره‌گر بازار هستند و قصد دخالت ندارند و این افزایش قیمت، آثار تورمی خواهد داشت.

به گزارش الف، بازار ارز هفته‌های گذشته را با روزهای پرتلاطمی سپری کرد. روزهایی که در آن برای اولین بار در ایران هر دلار آمریکا با از ۴ هزار تومان عبور و رکود جدیدی در اقتصاد ایران ثبت کرد و رسماً وارد این کانال چهار هزارتومانی شد.

زمستان ۹۵ در حالی اولین روز خود را سپری کرد که در معاملات امروز بازار، قیمت هر دلار امریکا رسماً وارد کانال ۴ هزار تومان شد و حتی به تا ۴۰۳۰ تومان هم رفت اما کمی عقب نشست در حدود ۴۰۰۶ تومان قرار گرفت.

قیمت دلار از ابتدای مهرماه امسال روند افزایشی خود را به‌صورت آرام و پیوسته طی کرد و در آذرماه وارد کانال ۳۹۰۰ تومان شد. این روند اما ادامه یافت تا امروز و در اولین روز زمستان روزی به‌یادماندنی برای قیمت دلار باشد.

بانک مرکزی که ابتدا قصد داشت شش ماه بعد از اجرایی شدن برجام ارز را که امروز در اقتصاد ایران دونرخی و حتی سه نرخی است را تک‌نرخی کند، اما این موضوع به انتهای سال جاری کشیده شد.

ولی ا… سیف رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود قیمت دلار تا پایان سال جاری تک‌نرخی خواهد شد، اما امروز و با این افزایش قیمت و ایجاد فاصله بیشتر بین نرخ دلار مبادله‌ای و بازار آزاد این امر تا حدودی بعید به نظر می‌رسد. محمدباقر نوبخت ریس سازمان برنامه‌وبودجه گفته بود نرخ ارز حتماً تا پایان سال تک نرخ خواهد شد و نرخ ارز مبادله‌ای، نرخ موردنظر دولت است.

بانک مرکزی اصلی‌ترین بازیگر ارز در بازار است، همانند گذشته فقط نظاره‌گر بازار شده و سکوت اختیار کرده است. تحلیلگران و صرفان بازار کاهش عرضه ارز از سوی بانک مرکزی، افزایش تقاضا به دلیل تعطیلات ژانویه و مسافرت‌های را عامل افزایش قیمت عنوان می‌کنند.

مسعود دانشمند عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با الف در مورد افزایش قیمت دلار، با بیان اینکه مکانیزم بازار باعث افزایش قیمت شده است، گفت: بخش از افزایش قیمت دلار به این دلیل است که معمولاً در این ۴ ماه پایانی سال تقاضا برای ارز برای گشایش‌ها و واردات افزایش می‌یابد که در این مدت از سال بیشتر شده و طبیعی است.

وی افزود: از طرفی برخی که می‌خواهند مواد اولیه خریداری کنند، نگران هستند که این افزایش قیمت ادامه یابد و بیشتر شود، به همین دلیل این موارد، باعث فشار مضاعف بر تقاضای ارز شده که چنین شرایطی را در بازار شاهد هستیم.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: از طرفی دولت و بانک مرکزی که بزرگ‌ترین دارند ارز خارجی است، کوششی برای کاهش قیمت نمی‌کند. دولت ذخایر ارزی دارد و می‌توان این ذخایر را برای تعادل عرضه و تقاضا روانه بازار کند که این اقدام و سعی را انجام نداد یا نخواست و یا امکان این اقدام را نداشت، اما به‌هرحال دولت و بانک مرکزی وارد نشده و این عدم حضور به افزایش‌گرانی دلار دامن زد تا قیمت‌ها بیشتر بالا برود.

دانشمند با بیان اینکه افزایش قیمت دلار ادامه خواهد یافت، بیان کرد: دولت تلاش می‌کند، ارز خود را نگه‌داشته و از طرف دیگر تقاضا برای دلار در بازار وجود دارد؛ همچنین فشار وارد شد تا بهره بانکی کاهش یابد و این امر باعث شد مقداری پول در دست مردم باشد که احساس می‌کنند با خرید دلار، می‌توان سود بیشتری ببرند. همه این عوامل باعث افزایش قیمت دلار شد.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی فقط نظاره‌گر بازار است، گفت: اگر بانک مرکزی در بازار دخالت می‌کرد؛ این افزایش قیمت رخ نمی‌داد. البته افزایش قیمت دلار با یک‌فاصله زمانی بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای صادراتی اثر خواهد گذاشت برای این اینکه باید پرسه‌ای طی شود تا مواد اولیه وارد و به کالای تولیدشده تبدیل شود؛ همچنین کالاهای مصرف داخل هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد و این افزایش نرخ دلار آثار تورمی به دنبال خواهد داشت.

فرستادن دیدگاه


*