http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

نابودی ذخیره‌گاه جنگل کهور ایرانی در ریگان

خبرگزاری فارس: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ریگان گفت: بزرگترین ذخیره‌گاه جنگل کهور ایرانی کشور در ریگان در حال نابودی است.

 

 

ابراهیم زابلی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ریگان اظهار داشت: جنگل کهوری که قبلا ۱۲۰روستا را از هجوم شن‌های روان نجات می‌داد بر اثر خشکسالی‌های پی در پی خود دچار شن گرفتگی شده و در حال نابودی است.

وی افزود: در شهرستان ریگان با حد ارتفاعی ۶۶۰ تا ۸۱۰ متر از سطح دریا با میانگین بارندگی ۴۸٫۲ میلی‌متر منطقه رویشی خلیج عمانی با تیپ جنگل کهور که عمدتا به صورت خالص و بعضا همراه با گز، تاغ و گاهی با زیراشکوب کهورک است، قرار دارد.

زابلی با بیان اینکه این منطقه یکی از معدود زیستگاه‌های طبیعی کهور ایرانی در سطح جهان به شمار می‌رود، بیان داشت: در شهرستان ریگان به دلیل منطقه گرمسیری این گونه منحصر به‌فرد و زیبا دارای دیر زیستی بالا بوده و در سطح ۳۴ هزار و ۳۰۷ هکتار از این شهرستان پراکنش دارد.

وی عنوان کرد: تاج و پوشش آن در سطح شهرستان به طور میانگین بین یک تا پنج درصد مشاهده شده که در برخی مناطق این تاج پوشش به ۳۶ درصد نیز می‌رسد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان گفت: این گونه گیاهی به دلیل ساختار خاص برگ‌های خود در فصل‌های خشک و بدون بارندگی قادر است رطوبت مورد نیاز خود را از طریق برگ جذب کند و در سطح شهرستان گونه‌های کوره‌گز و کهور دره‌ای نیز همراه این گونه مشاهده شده است.

زابلی خاطرنشان کرد: در گذشته سر شاخه‌های این گونه گیاهی زیبا و منحصر به‌فرد به دلیل کالری زیاد در برگ‌ها توسط دامداران و همچنین به دلیل چوب مستحکم و زغال مرغوب توسط افراد سودجو قطع می‌شده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر با توجه به اقدامات قانونی و فرهنگ‌سازی‌های انجام شده توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان از این امر جلوگیری شده است.

*پراکنش کهور ایرانی در سطح ۱۲۰روستای ریگان

زابلی گفت: با توجه به پراکنش کهور ایرانی در سطح ۱۲۰ روستای این شهرستان و همچنین با توجه به ارتفاع و تاج پوشش این گونه درختی نقش مهمی در تولید اکسیژن، کاهش سرعت باد، فرسایش بادی و تثبیت شن‌های روان در سطح این شهرستان ایفا می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ریگان تصریح کرد: با توجه به افت شدید آب‌های زیرزمینی بر اثر خشکسالی‌های اخیر و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و توسعه شهری و روستایی زادآوری طبیعی درختان کهور ایرانی به شدت کاهش یافته و تعدادی از پایه‌های سبز شادابی خود را از دست داده‌اند و در حال خشک شدن است.

وی اظهار داشت: سال ۸۹ در محدوده ۲۳ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی جنگلی طرح صیانت از جنگل‌های خلیج عمانی با هدف حفظ و احیای درختان کهور ایرانی تهیه و تاکنون در محدوده طرح از سال گذشته در ۵۰۰ هکتار مساحت کانال حفاظتی با طول ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر حفر و مساحت ۵۸ هکتار به وسیله سیم خاردار محصور شده است.

فرستادن دیدگاه


*