http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

روز جهانی حجاب برگزار شد

حجاب امروز در نظر کشورهای غربی مساله جدیدی نبوده و همچون گذشته محل تنش این کشورها و مسلمانان نیست بلکه در مدت اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی به زنان در بسیاری از زمینه ها همچون فعالیت های اقتصادی و تحصیل اجازه دادند که از حجاب استفاده نمایند.

جام دینی؛ المحیط  نوشت: در اولین فراخوان روز جهانی حجاب که اول فوریه برگزار گردید زنان غیرمسلمان به دعوت برخی از کاربران مسلمان پایگاه های ارتباط جمعی سعی کردند که با استفاده کردن از حجاب در یک روز به همان احساسی دست یابند که زنان مسلمان روزانه آن را تجربه می کنند.« رودیل» زن ۲۱ ساله نروژی در این باره گفت: من به واسطه این فراخوان ، فهمیدم که برای تجربه کردن حجاب ضرورتی به مسلمان بودن ندارم.

 

زن آمریکایی دیگری استفاده از حجاب را یک تجربه مفید ارزیابی کرده و حجاب را نه یک لباس معمولی بلکه ان را وسیله ای برای حجب و حیا معرفی نمود.

 

روز جهانی حجاب با هدف برخورد با مسایل موجود علیه  اسلام طرح ریزی شده است و زنان مسلمان بی حجاب و زنان غیرمسلمان را برای رسیدن به تفاهم بیشتر به تجربه یک روزه حجاب فرا می خواند.

 

« نظمه خان» از فعالان اجتماعی که چنین فراخوانی را راه اندازی کرده است گفت: این فراخوان که به ۲۲ زبان ترجمه شده و بر روی پایگاه های الکترونیکی قرار گرفت با استقبال وسیعی از سوی زنان غیرمسلمان در کشورهای اروپایی رو به رو شد.

 

حجاب نه تنها درآمریکا بلکه در اغلب کشورهای اروپایی جایگاه ویژه ای به دست آورده و مورد احترام وسیعی قرار گرفت، به عنوان نمونه در کشور روسیه، اداره مهاجرت به زنان باحجاب مسلمان اجازه داد تا برای صدور کارت های شناسایی خود از تصاویری استفاده نمایند که دارای حجاب کامل است، ترکیه نیز در هفته گذشته با کنار گذاشتن قانون کمونیستی در برخورد با حجاب، به زنان شاغل در نظام دادگستری و زنان افسر خود اجازه داد که از حجاب استفاده نمایند. در این کشور با وجود انتقاد کمونیست ها، دولت در تلاش است تا از حجاب در مدارس دینی رفع ممنوعیت کند.

 

در نروژ؛ به زنان شاغل در ادرات دولتی و قضات دادگستری حق استفاده از حجاب داده شد.

 

در بلژیک؛  نیز دادگاه به زنی که به دلیل استفاده از حجاب از کار خود اخراج شده بود بیش از ۱۰ هزار دلار غرامت مالی داد.

 

در دانمارک؛ اتحادیه فوتبال این کشور اعلام کرد که زنان فوتبالیست حق دارند از ابتدای فصل آینده از حجاب  استفاده نمایند.

 

در هلند؛ نیز بزرگ ترین مرکز تجاری کشور تصمیم گرفت بخشی از فروشگاه خود را به فروش پوشش سر برای زنان مسلمان اختصاص دهد. علاوه بر آن تحقیقات ثابت کرده است که با وجود آن که حجاب یک مساله اجباری در میان مسلمانان هلندی محسوب نمی شود اما بیش از ۶۰ درصد از زنان مسلمان این کشور در گروه سنی بین۱۵ تا ۳۵ از حجاب استفاده می کند.

 

حجاب امروز مساله ای جهانی است که نسبت به گذشته با تنش ها و خشونت های کمتری رو به رو است اما برگزاری چنین فراخوان هایی می تواند باعث از بین رفتن کلی این تنش ها شده و از تمرکز بر روی آن به عنوان مساله ای حساس بکاهد.

فرستادن دیدگاه


*