دستورات اسلام تأثير مستقيمی بر سلامت فرد و جامعه دارد - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

دستورات اسلام تأثیر مستقیمی بر سلامت فرد و جامعه دارد


دستورات اسلام تأثیر مستقیمی بر سلامت فرد و جامعه دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با اشاره به نگاه اهل بیت(ع) به موضوع سلامت فرد و جامعه عنوان کرد: اساسا تعالیم و آموزه‌های دینی که در مکتب اهل بیت(ع) متبلور است یعنی تمامی حرام‌ها و حلال‌ها، باید و نباید‌ها، شایسته‌ها و ناشایسته‌ها به طور مستقیم در سلامت فرد و جامعه تاثیرگذار است.

حجت‌الاسلام اختری در ادامه سخنان خود افزود: اگر امروزه در کشورهای همچون آمریکا و چین به تولید غذای حلال اقدام کرده‌اند، برای این است که از نظر بهداشتی به این موضوع رسیده‌اند که غذاهای غیرحلال دارای بیماری و برای سلامتی مضرر است؛ موضوعی که قرن‌ها پیش در دین اسلام بر نوع ذبح حیوانات تاکید و عنوان کرده است اگرحیوانی برخلاف ذبح شرعی کشته شود گوشت آن مریض و بیمار است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر اینکه مواردی را که خداوند برای بشر حلال کرده مصلحت فرد و جامعه در آن گنجانده شده است، تصریح کرد: امام رضا(ع) در حدیثی می‌فرمایند ما حلال‌ها و حرام‌ها را نگاه کردیم، دیدیم هر چیزی را که خدا برای انسان حلال کرده مفید و هر چه را حرام کرده برای انسان و جامعه مضرر است؛ امروزه نیز اگر مشروبات الکی را که دین حرام اعلام کرده به اثبات رسیده که برای سلامتی انسان مضر و عقل را فاسد می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر شخصی آموزه‌های دینی را در روش، کردار، منزل، خوراک و آشامیدنی خود رعایت کند قطعا سالم‌تر خواهد ماند، خاطر نشان کرد: زمانی که فردی بیمار می‌شود تنها مربوط به نوع تغذیه او نیست و ممکن است موارد بسیاری در نوع بیماری فرد دخیل بوده باشد، ولی در مجموعه دستورات و آموزه‌های دینی برای سلامت فرد و جامعه تاثیر مستقیمی دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه سخنان خود افزود: حتی نماز که به عنوان امری عبادی به شمار می‌رود به شکل ویژه‌ای در سلامت افراد تاثیرگذار است، ما اصلا نماز را برای سلامت نمی‌خوانیم ولی همین ارتباط با خداوند بر روی قلب و روح فرد تاثیر گذار است.

حجت‌الاسلام اختری با اشاره به آیه مبارکه «أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» ادامه داد: نماز در کنار اینکه اطمینان برای انسان ایجاد و باعث استحکام و تقویت روح می‌شود اما در عین حال از نظر متخصصان همین سجده و رکوع نماز نیز به شکل ویژه‌ای در سلامت جسمی موثر است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه حتی وضویی که فرد می‌گیرد در پاکی، نظافت و سلامت او موثر است، تصریح کرد: در مقوله دیگری همچون روزه نیز که آن را برای خدا می‌گیریم و جزو دستورات دینی است، به شدت بر سلامت جسمی افراد موثر است.

منبع : خبرگزاری قرآنی ایران

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks