http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

برجام بی‌دستاورد هم نبود /۱۷ درصد از ارزش پول ملی کم شد!/ تورم ۹ درصد است یا ۴۵ درصد؟/ تذکر لاریجانی به روحانی درباره انتصاب مدیران مناطق آزاد

روزنامه ها با سلیقه های متفاوت به بیان مسائل روز پرداختند که دانا به آن اشاره می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  اخبار ویژه به شرح زیر است:

کیهان
برجام بی‌دستاورد هم نبود /۱۷ درصد از ارزش پول ملی کم شد!
«دستپاچگی دولت در مدیریت تکانه‌های اقتصادی و جهش‌های قیمتی در حالی به چشم می‌خورد که افزایش صعودی قیمت طلا، سکه و ارز در بازار موجب کاهش میزان دارایی‌ها و نگرانی مردم شده است».
به گزارش مشرق به یکسالگی اجرای برجام نزدیک می‌شویم و این روزها دولتی‌ها و مذاکره‌کنندگان هم رفته رفته به اشتباهات خود در مواجهه با دشمن اذعان می‌کنند.
اشتباهاتی که عمدتا از جنس عجله در اتمام مذاکرات بود و باعث شد مسایل به طور دقیق بررسی نشود و تیم مذاکره‌کننده از برخی خطوط قرمز تعیین شده عدول کند و به وعده‌های دشمن دل خوش کند.
علاوه بر این، بدعهدی طرف مقابل هم موجب شد دولت یازدهم عملا نتواند دستاورد مدنظر خود را از مذاکرات برداشت کند. اذعان ولی‌الله سیف‌ رئیس کل بانک مرکزی به دستاورد تقریبا هیچ برجام موید این موضوع است.
تاثیرات منفی دلخوشی به کمک دشمن برای بهبود شرایط، این روزها با افزایش جهشی قیمت دلار، طلا و سکه برای عموم مردم ملموس‌تر شده و مردمی که به وعده‌های دولت برای کاهش نرخ ارز امیدوار بودند این روزها با مشاهده واقعیات اقتصادی، به منتقدان جدی سیاست‌های اقتصادی دولت تبدیل شده‌اند.
طبق بررسی روند بازار، در روز ۲۳ تیر ۹۴ که مصادف با روز امضای توافق هسته‌ای میان ایران و ۵ کشور دیگر بود، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در این روز به مبلغ ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. این مقدار در معاملات امروز به یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان رسیده و ۲۳۵ هزار تومان رشد داشته است.
همچنین روز تصویب برجام در مجلس (۲۷ مهر ۹۴)، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار، اندکی بیش از ۹۵۴۰۰ تومان بود. در معاملات روزهای اخیر هر گرم طلا با رقمی بیش از ۱۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسیده که رشد ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین نرخ دلار ۲۳ درصد افزایش داشته است.
در روز اجرای سند برجام توسط دولت (۲۷ دی ۹۴) هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۳۶۲۴ تومان معامله شده بود. رقمی که این روزها وارد مدار ۴۱۵۰ تومانی شد و رکورد گرانترین دلار تاریخ ایران را ثبت کرد. طبق گزارش‌ها در چند روز گذشته، ارزش دارایی مردم به واسطه افزایش قیمت دلار، حداقل ۱۷ درصد کاهش داشته است.

مدافعان مدیران نجومی چرا برای بی‌خانمان‌ها اشک تمساح می‌ریزند
برخی مدیران دولتی در حالی نسبت به وضعیت گورخواب‌ها اظهار نارضایتی می‌کنند که به حقوق‌های نجومی راضی هستند.
روزنامه جوان با اشاره به اظهار تأثر برخی مدیران دولتی نسبت به بی‌خانمان‌ها نوشت: رابطه بابک زنجانی با اصغر فرهادی با گرانی تدبیری دلار با بی‌بی‌سی فارسی با ظریف با آمریکا با انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با سکه با برنج ۱۶ هزار تومانی و رابطه همه اینها با گورخوابی واضح است یا تاریک؟!  اینها همه یک رابطه مستقیم و خطی دارند، یعنی هر کدام که به صحنه بیاید، بقیه هم ردیف می‌شوند. یعنی اگر دلار از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان دوره تحریم‌ها به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان پسابرجام و پساتحریم برسد، ناگهان معاون رئیس‌جمهور حرف از بابک زنجانی می‌زند و اگر ظریف از پشیمانی اعتماد به قول کری در امضاء نکردن تحریم‌های ISA بگوید، ناگهان رئیس‌جمهور با گورخواب‌ها احساساتی می‌شود و اصغر فرهادی به میدان می‌آید و بی‌بی‌سی فارسی خودش برای گزارش‌های گورخوابی فیلم می‌سازد، اما تلخی روزگار، مدعی شدن دولت در قضیه «گورخوابی» و کارتن خوابی است، یعنی دولت یازدهم آنقدر روشنفکر است که مثل یک تحصیلکرده با ادب از پدیده گورخوابی متاثر می‌شود و ابراز احساسات می‌کند و نامه یک هنرمند را یادآوری می‌کند و اشک می‌ریزد اما «کار» نمی‌کند و فراموش می‌کند که رئیس دولت است و باید درباره گورخوابی و فقر و فلاکت، پاسخگو باشد، نه مدعی.
دولت صدها نامه دریافت می‌کند، درباره زمینگیر شدن کارخانه‌ها، درباره چرایی واردات تراکتور و خرید کشتی، درباره روند مذاکرات هسته‌ای، درباره وضع آب و خاک و هوا این نامه‌ها ‌را نخبگان و اساتید دانشگاه به دولت می‌نویسند.
اما دولت هیچ نامه‌ای را یادآوری نمی‌کند. دولت پشت تریبون قرار نمی‌گیرد و نمی‌گوید: «امروز نامه‌ای از ۴۰۰ استاد دانشگاه شریف به دستم رسید درباره تاسف از واردات تراکتور که آن را برای مهندسان صنعتی کمرشکن می‌دانستند» دولت حقوق ۵۷ میلیونی یک مدیر را «درست و قانونی» و صاحب حقوق را «ذخیره انقلاب» می‌داند اما به مردم توضیح نمی‌دهد که چگونه می‌تواند هم از حقوق‌های نجومی راضی و هم از گورخوابی ناراضی باشد؟!
دولت به یک پرسش ساده پاسخ بگوید؛ چگونه زیربار معرفی مدیران نجومی به دستگاه قضا نمی‌رود و سخنگو و وزیران مربوطه این حقوق‌ها را «قانونی» و «صحیح» و «از شیرمادر حلال‌تر» و محدود به چهار نفر می‌دانند و به آن راضی و خشنودند اما در همین حال از کارتن‌خوابی ناراضی‌اند؟!
رئیس‌جمهور یک هفته پس از اعتراف وزیر خارجه‌اش به اشتباه در اعتماد به قول کری درباره تحریم‌های ISA  و یک هفته پس از اوج‌گیری دلار از ۳۶۰۰ به ۴۲۰۰ تومان، حرفی دراین‌باره ندارد. چرا چون سوژه به دستش رسیده است: گورخواب‌ها. او از گورخواب‌ها می‌گوید و از بابک زنجانی که این مواقع می‌آورندش وسط! و نیز با ذکر نامه یک فیلمساز صاحب جوایز اروپایی، سخنان پراحساس روشنفکرانه می‌زند. این داستان گورخوابی را مقایسه کنید با داستانی که یک دولت تصمیم بگیرد فاصله طبقاتی را کم کند. عزم برای ریشه‌کنی فقر، کاری از جنس اقدام و عمل می‌خواهد و ابراز احساسات برای گورخواب‌ها فقط به تریبون‌های پرشور و شر نیاز دارد.
ای‌کاش پشت تریبون‌ها می‌گفتید که گورخوابان وقتی گورخواب شدند که گفتیم «برای رسیدن به توسعه باید عده‌ای زیرچرخ‌های آن له شوند.»

۴۱ ماه پس از وعده ۱۰۰ روزه فقط حرف اشتغال و رشد اقتصادی هست
۴۱ ماه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید و زمانی که رئیس‌جمهور وعده حل مشکل بیکاری جوانان را داد، می‌گذرد و دولت یازدهم تا چند ماه آینده به پایان دوران فعالیت خود خواهد رسید. با این حال، مشکل بیکاری جوانان همچنان پابرجا مانده و بر تعداد بیکاران نیز افزوده شده است.
روزنامه صبح‌نو نوشت: رئیس‌جمهور حتی وعده داده بود برای حل معضل بیکاری در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت، آثاری مشخص خواهد شد. با این وجود، حالا در ۴ سالگی دولت یازدهم  تعداد بیکاران از مرز ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گذشته و مشکلات خانواده‌ها درباره اشتغال و آینده جوانان همچنان پابرجاست.
به نظر می رسد دولت در ماه‌های پایانی فعالیت خود در کنترل برخی بازارها مانند ارز و سکه نیز ناتوان شده و روند صعودی قیمت انواع سکه و ارز در هفته‌های اخیر نمایان است. قیمت دلار هفته گذشته از مرز ۴ هزار تومان گذشت.
اثر منفی افزایش نرخ ارز بر اشتغال را باید در تضعیف تولید و افزایش هزینه‌های بنگاه‌ها به واسطه گرانی ارز و در نتیجه خطر ورشکستگی، از دست رفتن رقابت تولیدات ایرانی در بازارها و در نتیجه اخراج و بیکاری نیروی کار جست‌وجو کرد.
در زمینه باقی ماندن بیکاری، کارشناسان می‌گویند یا مشاوران دولت آنچنان که باید غول بیکاری را جدی نگرفته بودند که به رئیس‌جمهور مشاوره‌های اشتباه درباره حل مشکل بیکاری و اشتغال جوانان می‌دادند و یا اینکه از نیاز شدید موجود در جامعه و مسئله چالش‌برانگیز در خانواده‌ها سوءاستفاده تبلیغاتی شد.
از آن سو این نکته مورد توجه است که نمی‌توان بدون فراهم کردن برخی زمینه‌ها آمار اشتغال‌زایی بی‌سابقه داد و گفت دولت موفق به ایجاد ۷۴۵ هزار شغل فقط در ۶ ماهه اول امسال شده و دستاورد بی‌سابقه‌ای را در تاریخ کشور به ثبت رسانده است. این آمارها بدون تایید مردم و لمس آن در جامعه، تنها مصرف تبلیغاتی در آستانه انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری خواهد داشت و دردی از بیکاری ده‌ها هزار جوان تحصیل‌کرده دانشگاهی دوا نمی‌کند.
روز پنج‌شنبه پیامی از سوی دولت در کانال تلگرامی مخابره شده که در آن به نقل از وزیر اقتصاد گفته شده بود در نیمسال اول سال جاری یک میلیون و ۴۴۵ هزار شغل توسط دولت یازدهم فقط در ۶ ماه ایجاد شده که به تعبیر طیب‌نیا این عملکرد دولت در کشور بی‌سابقه است!
با این حال، خیلی زود این پیام حذف و مطلب دیگری از سوی وزیر اقتصاد با این مضمون مخابره شده که اشتغال ایجاد شده در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور خالص ۷۴۵ هزار شغل بوده که این دستاورد در تاریخ ایران بی‌سابقه است.
با این وجود، نگاهی به اظهارات قبل‌تر برخی مقامات دولتی مانند وزیر کار در این باره نوعی تناقض در آماردهی دولت را نشان می‌دهد.
علی ربیعی پیش از این در چند مرحله در پاسخ به منتقدانی که رشد اقتصادی مورد ادعای دولت را با آمار بیکاری متناقض می‌دانستند عنوان کرده بود با پدیده رشد اقتصادی بدون اشتغال مواجه‌ایم، به این معنا که ممکن است اقتصاد رشد کند ولی شغلی حاصل نشود،‌حال چگونه به یک باره این پدیده از اقتصاد ایران رخت بر بسته و۷/۴ درصد رشد اقتصادی برابر با ۷۵۰ هزار شغل شده است!؟
حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار می‌گوید: نگاهی به آمارهای رسمی وزارت کار نشان می‌دهد که فقط در سال گذشته ۱/۱ میلیون پرونده اختلاف بین شاغلان و کارفرما در مراکز حل اختلاف تشکیل شده بود و این یعنی دست‌کم ۱۰ درصد از کل شاغلان کشور به مشکل برخورده و احتمال بیکاری آنها زیاد است.
وی افزود: این آمار را اگر به تعداد بیکاران مطلق که بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است اضافه کنیم واقعیت‌ها را نشان می‌دهد.

طرف مقابل مردم در ۹ دی آشوبگران نیابتی دشمن بودند
علی مطهری به نقیض‌گویی درباره حماسه ۹ دی پرداخت.
وی از یک سو در توئیتر نوشت «۹ دی روزی است که مردم ایران قطع نظر از خطاهای دو طرف حوادث سال ۸۸، برای حفظ اساس انقلاب اسلامی به میدان آمدند و از طرف دیگر مدعی شد «برنامه‌های صدا و سیما درباره ۹ دی به گونه‌ای بود که گویی مایل است با تحریک طرف مقابل، حوادث سال ۸۸ تکرار شود».
آقای مطهری به نحوی اظهارنظر کرده که گویا فتنه‌گران نیز در راهپیمایی ۹ دی حضور داشته و به دفاع از انقلاب برآمده‌اند. درست است که در روز ۹ دی عموم رأی‌دهندگان به ۴ نامزد برای دفاع از انقلاب به خیابان آمدند، اما مسلم است که عنصر وطن‌فروشی مانند میرحسین موسوی عناصر حرمت‌شکن روز عاشورا (اتفاق تلخی که موجب به حرکت درآمدن خشم و خروش مردم در ۹ دی شد) را «مردمان خداجو»!! توصیف و از آنها تشکر و جانبداری کرد.
ماجرای خط کشیدن روی جمهوری اسلامی، سر دادن شعار نه غزه نه لبنان در روز قدس، اهانت به تصویر امام خمینی(ره) و میراث گرانقدر او (ولایت فقیه) با تاکید بر اینکه «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» و بالاخره هتاکی بی‌سابقه روز عاشورا به وضوح نشان داد که این فتنه‌گری و آشوب‌انگیزی، اصلا ربطی به طرفین رقابت‌های انتخاباتی ندارد. با این اوصاف معلوم نیست چرا آقای علی مطهری از روشنگری درباره هویت دست‌اندرکاران آشوب نیابتی دشمن در سال ۸۸ ناراحت می‌شود؟ اگر ۹ دی حماسه‌ای تحسین‌برانگیز است که هست، پس چرا نباید هویت جریان مقابل و مورد اعتراض آن راهپیمایی عظیم ملی را بازشناسی کرد؟!  آیا بدون «لااله» گفتن می‌شود از «الله» سخن گفت؟! آیا جز این است دین ولایت و برائت توأمان است.
البته با شناختی که آقای مطهری در طول زمان از خود بروز داده، شنیدن مواضع سست و بی‌محتوا از وی دور از انتظار نیست چنان که او اخیرا درباره توافق برجام که محدودیت‌های ۱۵-۲۰ ساله را برای کشور رقم زده گفت «برای بررسی و تصویب برجام، ۲۰ دقیقه هم زیاد بود»!

تورم ۹ درصد است یا ۴۵ درصد؟
«روحانی برای به دست آوردن اعتماد دوباره مردم چاره‌ای جز غلبه بر رکود و تورم ندارد اما تورم به سمت افزایش پیش می‌رود».
روزنامه هفت صبح (از روزنامه‌های اصلاح‌طلب) نوشت: تا انتخابات ریاست جمهوری کمتر از ۵ ماه مانده است. آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد تورم دارد به سمت افزایش می‌رود. برخی حامیان دولت نگرانند تورم دوباره دو رقمی شود.
این روزنامه از قول مسعود دانشمند رئیس اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: باید کمی به بازار نگاه کنیم. آیا در بازار شما نشانی از تورم ۹ درصدی مصرف کننده می‌بینید؟ وقتی قیمت اقلام خوراکی مانند برنج، گوشت سفید یا حبوبات ۴۵ یا ۱۹ درصد افزایش یافته است چطور می‌توان باور کرد که تورم اقتصاد ما ۹ درصد باشد؟ من این اعداد را بر مبنای آمارهای بانک مرکزی می‌گویم. این افزایش قیمت‌ها باید خودش را در تورم نشان دهد. اما با تورم اعلامی بانک مرکزی، این اعداد و ارقام گویا در تورم محاسبه نشده است.
دانشمند می‌افزاید: فقط اقلام خوراکی مصرفی مردم نیست. مگر دولت انرژی را گران نکرده است؟ من بعید می‌دانم تورم روی ۹ درصد ایستاده باشد. سؤال من از دولت این است که مبنای محاسبات تورم در بانک مرکزی چیست؟ تقاضای من از مسئولان دولت مانند دکتر مسعود نیلی، نوبخت و سایر دوستان این است که برای ما و مردم توضیح دهند تورم را چطور محاسبه می‌کنند؟
رئیس اتاق بازرگانی همچنین گفته است: پیش‌بینی من از تورم در سال آینده این است که هم تورم مصرف کننده و هم تورم تولید کننده افزایش خواهند یافت. وقتی دلار به ۴۲۰۰ تومان رسیده و دولت دلار رسمی را از ۳۰۰۰ به ۳۳۰۰ در بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده، طبعاً تورم افزایش می‌یابد.

خراسان
تذکر لاریجانی به روحانی درباره انتصاب مدیران مناطق آزاد
بر اساس نامه روزهای اخیر رئیس مجلس به رئیس جمهور  تاکید شده است علی رغم مصوبه هشتم، نهم و دهم آبان ماه سال ۹۵ دولت مبنی بر تعیین اعضای هیئت مدیره سازمانهای مناطق آزاد کشور، برخی افراد انتخاب شده برای مشاغل مذکور مشمول ممنوعیت های قانونی ناشی از اشتغال بازنشستگان دستگاه های اجرایی یا ممنوعیت یک تصدی بیش از یک شغل هستند و در صورت عدم اصلاح مصوبات مذکور ظرف مهلت یک هفته، این تصمیمات دولت ملغی خواهد شد.
ماموران ایران در خارج مراقب گرفتن پول اضافه باشند
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران دولتی، تاکید شده است با توجه به الزامات ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری کارمندانی که در خارج از کشور اشتغال دارند و از فوق‌ العاده اشتغال خارج از کشور استفاده می‌ کنند، حق دریافت مبلغ دیگری نخواهند داشت، لذا به این افراد و مسئولان بالاتر تذکر داده شود دریافت هرگونه هزینه‌ خاصی از کشورهایی که کارکنان ایرانی در آن کشور خدمت می‌ کنند (حتی در صورت تایید مقررات آن کشور)، مجوز قانونی نداشته و قابل قبول نخواهد بود.
 ایران
اژه‌ای: اظهارات سراج، ناظر بر تخلف برادر رئیس جمهوری نبود
غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه به ادعای «متخلف» بودن برادر رئیس جمهوری واکنش نشان داد. به گزارش «میزان» بعد از سخنرانی وی در مدرسه معصومیه، یکی از طلاب درباره«پیگیری پرونده برادر رئیس جمهوری و اینکه یکی از مسئولان ذیربط از تخلف او خبر داده بود» پرسید که اژه‌ای در پاسخ گفت: من نمی‌دانم آن مسئول ذیربط که می‌گویید چه فردی است؛ اما اگر منظورتان آقای سراج است، باید بگویم که وی در جلسه‌ای اعلام کرد که یک مدیر متخلف با سفارش برادر رئیس جمهوری در یک پست مدیریتی قرار گرفته است و اظهارات آقای سراج ناظر بر تخلف یا جرم برادر رئیس جمهوری نبوده و این پرونده در دست بررسی است.

بررسی مجدد ادعای «نقش ایران در انفجار آمیا»
دادگاهی در آرژانتین دستور داده است که تحقیق روی پرونده بمبگذاری در مرکز یهودیان در بوینس آیرس با بررسی ادعای «لاپوشانی نقش ایران توسط کریستینا فرناندزرئیس جمهوری سابق» از سر گرفته شود. به گزارش ایسنا آلبرتو نیسمان، دادستان سابق، پیشتر ادعا کرده بود دولت آرژانتین در تلاش است «در ازای معاملات تجاری کلان، ایران را از اتهام دست‌داشتن در این بمبگذاری تبرئه کند» و حال این دادگاه تقاضای انجمن یهودیان مبنی بر رسیدگی مجدد به ادعای نیسمان را پذیرفته است. نیسمان چند روز بعد از طرح این اتهام در منزل شخصی خود با شلیک گلوله‌ای به سرش کشته شد. بازرس این پرونده گفت که نیسمان خودکشی نکرده و به قتل رسیده است. در همین راستا دادگاهی به ادعاهای نیسمان رسیدگی و خانم فرناندز را تبرئه کرد، اما با حکم جدید دادگاه، مجدداً به اتهام‌های او رسیدگی می‌شود. ایران قویاً اتهامات مطرح شده در این باره را رد کرده است.

تهدید مدیرعامل بانک سرمایه با عنوان جعلی
عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان از حضور افرادی با عنوان جعلی کارشناس این کمیته در بانک‌ها و شرکت‌های مرتبط با صندوق و دخالت در کار کمیته با تهدید مدیرعامل این صندوق خبر داد. به گزارش خانه ملت، محمود صادقی گفت: این افراد با حضور در «بانک سرمایه» کارمندان و مدیرعامل آن را باعنوان کارشناس کمیته یا افرادی از ارگان‌های نظارتی تهدید کرده‌اند.

تکذیب خبر انتقال اجساد اعضای طالبان به ایران
یک دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، اخبار مربوط به انتقال اجساد شماری از کشته‌شدگان گروه تروریستی طالبان به ایران را تکذیب کرد. وی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: انتظار می‌رود مسئولان محترم استانی در نواحی مشترک مرزی ایران و افغانستان  از بیان مطالب خلاف واقع که تنها بدخواهان روابط نیک دو کشور را خرسند می‌سازد، اجتناب کنند. اخیراً یکی از مقامات استان فراه در غرب افغانستان در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی ادعا کرد: «اجساد شماری از کشته‌شدگان طالبان در درگیری‌هایی که در این منطقه صورت گرفته به ایران منتقل شده است.»

آرمان

رای باهنر بیشتر از قالیباف است

عضو فراکسیون امید در مجلس دهم درباره کاندیداهای که از سوی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ مطرح می‌شوند، گفت: هیچکدام رقیب جدی برای روحانی نیستند. غلامرضا تاج گردون درباره رقبای اصولگرای روحانی اظهار کرد: بین اینها سبد رای باهنر از بقیه بیشتر است اما باز هم رای آور نیست. او بیش از آقای قالیباف و دیگران رای می‌آورد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: تنها کسی که می‌تواند آقای روحانی را شکست دهد، یک اصلاح طلب قوی است. او معتقد است که بین اصلاح طلبان گزینه‌های رای آوری برای انتخابات ریاست جمهوری حضور دارند و درباره احتمال تایید صلاحیت چنین کاندیدایی اظهار کرد: اگر وسط بیاید، تاییدش می‌کنیم.

واکنش امام جمعه یزد به هتاکی به معاون روحانی

خطیب جمعه یزد گفت: برخی دستهای پنهان اجازه نمی‌دهند کشور ما در عرصه‌های مختلف صنعتی، دفاعی و… پیشرفت کند اما این فضا باید فراهم شود و مسئولان ما باید توان و قدرت جوانان را باور کنند. آیت‌ا… محمدرضا ناصری با اشاره به اتفاقی که هفته گذشته در نمازجمعه رخ داد، افزود: از مردم و نمازگزاران تقاضا می‌کنم تا حرمت نمازجمعه و مسجد را حفظ کنند و اگر صحبتی دارند آن را به من منتقل کنند تا آن را مطرح کنم. وی تاکید کرد: نباید با برخی حرکت‌ها بهانه به دست دشمن بدهیم بلکه باید حرمت افرادی که به نمازجمعه می‌آیند به ویژه افرادی که انقلابی هستند را حفظ کنیم. امام جمعه یزد گفت: مسئولان توان و قدرت جوانان ایرانی را باور کنند و اجازه دهند جوانان رشد کرده و استعدادهایشان را شکوفا کنند.

استقبال عربستان از حجاج ایرانی

وزیر حج‌و‌عمره عربستان گفت: عربستان از حجاج ایرانی و تمام حجاج جهان اسلام استقبال می‌کند. محمد صالح بن طاهر بنتن افزود: از ۸۰ کشور اسلامی به منظور تنظیم مناسک حج دعوت کردیم و ایران نیز جزو این ۸۰کشور است. او در ادامه با اشاره به اینکه از ایران برای انجام مناسک حج دعوت شده است، اظهارکرد: عربستان از تمام حجاج جهان اسلام بدون توجه به جنسیت و گرایش مذهبی آنها استقبال می‌کند و به آنها خدمات ارائه خواهد داد. وزارت حج و عمره تلاش می‌کند تا حجاج، مناسک حج خود را به آسانی و آرامش انجام دهند و برای اسکان و حمل و نقل آنها خدماتی را ارائه خواهد داد.گفتنی است پس از اینکه عربستان روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد، زیارت حج برای زوار ایرانی لغو شد. همچنین در فاجعه منا که به دلیل سوءمدیریت عربستان اتفاق افتاد بیش از ۵۵۰ شهروند ایرانی از میان حدود هفت هزار زائر کشته شدند.

برگزاری کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفت: کنگره سراسری این حزب دی ماه جاری و یا در نهایت بهمن ماه آتی برگزار می‌شود. مسعود شفیعی افزود: عدم برگزاری کنگره سراسری طی سالیان گذشته به معنای این نیست که اعضا و ساختار اجرایی حزب اعتدال و توسعه از پشتوانه حمایت اعضا و هواداران برخوردار نبوده است. وی گفت: طی این سالها گردهمایی‌های متفاوتی توسط حزب اعتدال و توسعه برگزار شده و اعضا و هواداران حمایت و پشتیبانی خود را از ساختار اجرایی حزب اعلام کرده اند. مسئول سازمان جوانان و دانشجویی حزب اعتدال و توسعه افزود: آموزش‌های اجتماعی و فرهنگی در دستور کار بخش جوانان و دانشجویی حزب قرار دارد، زیرا این حزب اعتقاد دارد فکر و اندیشه سیاسی باید در عمل و رفتار افراد سیاسی تجلی و عینیت داشته باشد.

۴۰ درصد مردم عربستان فقیر هستند

معاون فرهنگی سپاه بیان کرد: امروز آمریکا با القای این موضوع که زندگی شما در رابطه با ما بهتر می‌شود به دنبال فتنه‌انگیزی است و آنها تلاش می‌کنند تا ملت ایران را به کنار آمدن و ایجاد رابطه وادار کنند که مقابله با این فتنه نیز بصیرت می‌خواهد. سردار نقدی با یادآوری تجربه امروزی و گذشته کشورها در دوستی با آمریکا به مصر، اردن و ترکیه اشاره کرد وافزود: عربستان سعودی با اینکه روزی ۱۰ میلیون بشکه نفت می‌فروشد و ثروت بزرگی به دست می‌آورد اما ۴۰ درصد مردمش فقیر هستند که دلیل آن نیز اطاعت از دستورات آمریکایی‌ها است. معاون فرهنگی سپاه پاسداران با بیان اینکه ۳۶ سال از تحریمهای فلج کننده آمریکا علیه ایران می‌گذرد به مقاومت ملت ایران اشاره و تصریح کرد: با ادامه این راه آمریکا به زانو در خواهد آمد و ما باید روی پاهای خود بایستیم.

 
جمهوری اسلامی
اعتراض قصابها نسبت به کمبود و گرانی قیمت گوشت قرمز
* این روزها اعتراض قصابها نسبت به کمبود و گرانی قیمت گوشت قرمز به یک مشکل برای شهروندان همدانی تبدیل شده است. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از همدان حدود ۱۵۰ واحد صنفی قصابی طی چند روز گذشته در اعتراض به کمبود دام زنده و گرانی قیمت گوشت به ویژه گوشت گوسفندی از کشتار و عرضه خودداری کردند که این مسئله مشکلاتی را برای شهروندان همدان بدنبال داشته است. قیمت گوشت قرمز ظرف یک هفته گذشته در شهر همدان با جهش حدود ۴ هزار تومانی در هر کیلو همراه بوده است. برپایه این خبر مشکل ناشی از کمبود گوشت علاوه بر مردم، صدای استاندار همدان را هم درآورد بطوریکه نیکبخت در جلسه ستاد تنظیم بازار استانی که به همین منظور تشکیل شده بود با گلایه مندی شدید از مسئولان مربوطه گفت: نباید نسبت به کالای اساسی مردم بی‌تفاوت باشیم. استاندار همدان افزایش قیمت گوشت به بهانه صادرات و قاچاق دام زنده را پذیرفتنی ندانست و خواستار تسریع در پیگیری این مشکل شد.
افشاگری‌های دیپلمات پناهنده دربارۀ افکار خطرناک رهبر کرۀ شمالی

* یک دیپلمات کره شمالی که اخیراً از این کشور جدا شده، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «رهبر کره شمالی مصمم است تا پایان سال میلادی ۲۰۱۷ برنامه توسعه سلاح هسته‌ای خود را تکمیل کند». تای یونگ هو، که قبلاً سفیر کره شمالی در انگلیس بود در این مصاحبه افزود: تا زمانی که کیم جونگ اون در قدرت است و رهبری کره شمالی را برعهده دارد، از سلاح هسته‌ای دست برنخواهد داشت. وی درباره علت تصمیم رهبر کره شمالی برای تکمیل برنامه سلاح هسته‌ای خود در سال میلادی ۲۰۱۷ گفت: این تصمیم براساس یک محاسبه دقیق گرفته شده زیرا او می‌داند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا و رئیس‌جمهور آینده کره جنوبی که در همین سال انتخاب خواهد شد در وضعیتی نخواهند بود که اقدام نظامی برای متوقف کردن برنامه سلاح هسته‌ای کره شمالی انجام دهند.

فرستادن دیدگاه


*