http://taybadkhabar.ir/wp-content/uploads/2016/11/heder.jpg

امام جمعه تایباد: خبرنگار باید در انتخابات بی طرف باشد

امام جمعه تایباد گفت: انتخابات در پیش رو است و دشمن بیدار است؛ پس ما نیز باید بیدار و جدی باشیم. خبرنگار باید در انتخابات بی طرف باشد و حلقه ارتباطی بین مردم و حاکمیت باشد.

به گزارش تایبادخبر، جلسه تجلیل از خبرنگاران شهرستان تایباد صبح شنبه ۱۹ مرداد ماه در محل سالن پیامبر اعظم فرمانداری برگزار شد. محسن سیاح در این جلسه عنوان کرد: در ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ محمود صارمی یکی از خبرنگاران پر تلاش کشورمان در مزار شریف افغانستان به شهادت رسید و این روز به عنوان روز خبرنگار در تقویم ما به ثبت رسید.

فرماندار تایباد گفت: روز خبرنگار، فرصتی برای تجلیل از زحمات خبرنگاران و خانواده های این عزیزان است. رسالتی که خبرنگاران به عهده دارند، خطیر است، بنابراین به جهت نقش ارزنده خبرنگاران محترم، برگزاری چنین مراسماتی را اهمیت می بخشد.

وی ادامه داد: ایجاد نشاط در سطح جامعه و بین جامعه خبری شهرستان، ارتقاء سلامت اداری، اثر گذار در جذب منابع و امکانات است، معایب و کاستی ها را برطرف و در جهت سیانت از حقوق اجتماعی جامعه مثمر ثمر است.

وی افزود: ادارات و نهادها باید از فرصت حضور خبرنگاران استفاده کنند، روابط عمومی ها باید فعال تر باشند و ارتباطات تنگاتنگی با خبرنگاران داشته باشند. امیدواریم با حضور خبرنگاران عزیز، آهنگ توسعه و پیشرفت و آبادانی شهرستان را سرعت ببخشیم.

عباس برزو، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تایباد گفت: خبرنگار باید بداند که آنکس که داناتر است، مسئول تر است و مسئولیت ها راه رسیدن کمال را هموار می سازد.

حجت الاسلام ملکی؛ امام جمعه شهرستان تایباد گفت: شهدای مظلوم صارمی و خزاعی طلایه داران فتح و پیروزی شدند و ۱۷ مرداد با همین نگاه شهیدان، نگاه شجاعت، شهادت، صداقت و امانت، روز خبرنگاران است و همین نگاه ها حرفه خبرنگاری را موفق و پیروز می کند.

وی عنوان کرد: خبرنگار به عنوان یک نخبه، رسالت خود را انجام می دهد، چند نصیحت برای خبرنگاران دارم. یک خبرنگار برای اینکه موفق باشد، باید معیارهایی داشته باشد، خبرنگار باید بردبار باشد، با اخلاق باشد، در خدمت هویت، آرمان، استقلال، پیشرفت و توسعه ملت باشد.

وی اضافه کرد: برخی خبرنگاران بسیار در اوج هستند، با نگاه اعتقادی و سیاسی کار‌ می کنند و فعال و به روز هستند، این ارتباط وقتی ارزشمند است که عاقلانه، نجیبانه و بصیرانه باشد.
وقتی نگاه شما عالمانه و پخته باشد، شما را در این راستا موفق خواهد کرد.

حجت الاسلام ملکی خاطرنشان کرد: البته در این راه چالش هایی قطعا در پیش رو دارید، فرماندار محترم و ائمه جمعه پشتیبان شما هستند.

امام جمعه شهرستات گفت: انتخابات در پیش رو است و دشمن بیدار است، پس ما باید بیدار و جدی باشیم، خبرنگار باید در انتخابات بی طرف باشد و حلقه ارتباطی بین مردم و حاکمیت باشد.

وی بیان کرد: دشمن انفعال ما را می خواهد اما اسلام حرکت رو به رشد را می‌خواهد. کم هستند کسانی که آلت دست باشند، خبرنگاران نخبه و هنرمندانی هستند ارزشمند و خبرنگاری هنری است بالنده، شما افکار عمومی را رصد می کنید و به آنها خط دهی می کنید.

وی اشاره کرد: روز خبرنگار، به مناسبت شهادت خبرنگاران عزیز ماست، نباید هویت و آرمان این روز فراموش شود، شهدا نباید فراموش شوند. شهدا را برجسته کنید، یاد شهدا و زنده نگهداشتن آرمان شهدا، کمتر از شهدا نیست.

 

امام جمعه تایباد در پایان گفت: اساس نیاز ما، وحدت و مقاومت است و امیدواریم در این جهت تلاش کنید، ماهم در خدمت شما عزیزان هستیم.

مولوی توکلی، امام جمعه اهل سنت تایباد گفت: خبرنگاری هم کار جسم است و هم کار روح و این سختی مضاعفی دارد ولی شیرینی هم دارد. شیرینی این کار شما، ثبت واقعیات است.

وی ادامه داد: خبرنگاران رسالت بسیار بزرگی دارند، شما در هنگام تهیه خبر، جامعه را با هر گرایش و مذهبی خانواده خود به حساب آورید و اگر با این فرض خبر تهیه کنید، خبر سالمی خواهد بود، خبر اگر سالم و بدون کم و کاست به مخاطب برسد، مخاطب لذت خواهد برد.

وی اضافه کرد: باید انتشار اخبار بدون نگاه به مذاهب و گرایش های سیاسی باشد. مردم جامعه همه برای شما، خانواده شما باید باشند.

وی خاطرنشان کرد: برای خبرنگار کدخدای ده یا نمایندگان مجلس همه یکسان است، آنها نباید نگاه کنند کی به آنها نزدیک تر است و برای او کار کند و آنکس که به اصطلاح به او وابسته نیست را فراموش کنند.

مولوی توکلی گفت: اشخاصی هستند که برای آنها هیچ کس نباید تفاوتی داشته باشد، مانند ائمه جمعه، خبرنگاران، نمایندگان مجلس، ریاست جمهور و چنین افرادی، این افراد باید فارغ از هر دیدگاهی فقط خدمت کنند. هدف شما باید استفاده و آگاهی مخاطب باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما اخبار بد هم داریم، آنها هم باید مخابره شوند، مثل همین نزاع ها یا تصادفات، هدف این است که مخاطبین باید آگاه شوند چراکه امروز عصر انفجار رسانه است.

وی خاطرنشان کرد: حالا فضای مجازی، رسانه ای به دست همه است. خبرهای دست اول امروز از فضای مجازی به دست مردم می رسد و مخاطبان این رسانه همه ی مردم هستند.

وی تاکید کرد: همه ی خبرنگاران ما هوشیار هستند و امیدوارم خداوند توفیق دهد تا خبرهای خوش مخابره کنید تا جامعه از شما استفاده کنند.

امام جمعه اهل سنت ادامه داد: خبرنگاری یک رسالت بسیار بزرگ است؛ یکی از مسائل مهم خبرنگاری، مسئولیت پذیری خبرنگار است، خبرنگار اگر در انتقال خبر، رعایت امانت را نکند، فاجعه به بار می آورد. خیلی وقت ها می بینیم، خبرنگاران از زبان شخصی خبری منتشر می کنند و بعد مشخص می شود که خبرنگار مطلبی به خبر افزوده است، این باعث مشکلاتی می گردد.  موضوع بعدی در ارسال خبر باید بی طرف باشد، خبرنگار باید مستقل باشد.

وی گفت: خبرنگاران شهر ما بی طرف هستند و این کار خوبی نیست، برای خبرنگار مناسب نیست یک جانبه گرایی کند. هدف در ارسال خبر، روایت خبر است و حتی نباید در موضوع اظهار نظر کند. خبرنگاری مانند راوی حدیث است، کار راوی روایت حدیث است و فقها کار آنها بحث و اظهار نظر درباره احادیث است، خبرنگار هم فقط باید روایت کننده خبر باشد، امانت دار باشد و آنچه بیان می شود همان را بنویسد.

 

برات کلثومیان، نماینده خبرنگاران شهرستان نیز در این جلسه گفت: دغدغه مندی و رعایت خط قرمزها مسئولیت هر خبرنگاری است. تعداد خبرنگاران ما به ۲۰ نفر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مقام معظم‌رهبری فرمودند اگر خبرنگار نباشد، لحظه ها ماندگار نمی شود.
تقاضایی که از نماینده محترم عالی دولت داریم، همراهی و تعامل روابط عمومی ادارات با خبرنگاران است.

وی با تاکید براینکه در دنیای جدید در دهکده جهانی خبر ها آنی ارسال می شود، افزود: خبرنگار، اگر خبر را به سرعت به خبرگزاری خود نرساند، خبر سوخته به حساب می آید.

وی با بیان اینکه ما سیاسی هستیم اما سیاست زده نیستیم، خاطرنشان کرد: خبرنگار در عین ارسال اخبار ارگان ها، باید پل ارتباطی بین مردم و کارگزاران باشد. کاستی ها را به مسئولین و پاسخ ها را به مردم برساند.

کلثومیان گفت: اگر احساس ناامنی غالب شد، همه متضرر خواهند شد، خبرنگار باید احساس امنیت را به جامعه منتقل کند.

وی در پیان اشاره کرد: شورای شهر باید از ظرفیت خبرنگاران جهت انتقال مصوبات، جلسات و خدمات خود به توده مردم استفاده کند.

خبرنگار: عامر توکلی

انتهای پیام/

فرستادن دیدگاه


*