آلودگی هوا پرخاشگری و فراموشی را افزایش می‌دهد - پایگاه اطلاع رسانی تایبادخبر

آلودگی هوا پرخاشگری و فراموشی را افزایش می‌دهد


آلودگی هوا پرخاشگری و فراموشی را افزایش می‌دهد

یک روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آلودگی هوا باعث عوارضی همچون پرخاشگری،افسردگی و فراموشی در افراد می‌شود که باید سیاستگذاران این هشدارها را جدی بگیرند.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس افزود: آلودگی هوا فقط روی قسمتی از بدن اثر نمی‌گذارد بلکه سلامت فیزیکی و سلامت روان افراد را تهدید می‌کند.آلودگی هوا به سیستم قلبی، تنفسی، گوارشی و مغزی به دلیل کاهش اکسیژن آسیب می‌زند.

وی ادامه داد: طبق پژوهش های انجام شده روی حیوانات در فضای آزمایشی و در شرایطی که اکسیژن رسانی را مختل کردند مشاهده شد که با کاهش انتقال اکسیژن به مغز، رفتارهای پرخطری از حیوانات سر زد.

این متخصص اعصاب و روان گفت: این وضعیت در مورد انسانها نیز صادق است.هر قدر میزان اکسیژن رسانی به مغز کاهش یابد برخی نقاط حساس مغز تحریک می‌شود در نتیجه اختلالاتی مانند افسردگی، پرخاشگری، بی تفاوتی،اختلال در تمرکز و توجه را باعث می‌شود.

باغبانیان ادامه داد: اختلال در حافظه و کند شدن عملکرد ذهنی از دیگر عوارض آلودگی هواست و افراد را در موقعیت های اجتماعی،شغلی و مراقبت از خود دچار مشکل می‌کند.

وی اظهار کرد: هر چه عوارض مسمومیت ناشی از سرب بیشتر شود اختلالات ذهنی افزایش می‌یابد که به مرور باعث فراموشی‌های دائم،بیماریهای لرزشی و علائمی شبیه جنون را در افراد ایجاد می‌کند که بسیار شاهد آن هستیم.

باغبانیان گفت: افزایش میزان شیوع اختلالات روانپزشکی و اعصاب و روان در چنین شرایطی می‌طلبد که پزشکان و دست اندرکاران با اتخاذ سیاستهایی صورت مسئله را پاک نکنند بلکه به حال مردم دلسوزی کنند و با علمی که محققان کشورمان دارند راه حلی برای این معضل بیابند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افراد سالخورده و کودکان را بیشترین گروه در معرض آسیب دانست و گفت: آلودگی های هوا و صوتی به نحوی باعث استرس در افراد می‌شود و افسردگی و اختلالات روانی را در کسانی که سابقه این بیماریها را دارند،تشدید می‌کند.

 

مطالب پیشنهادی :

ارسال نظر

*

Trackbacks